Energia dla film coraz droższa – rozwiązaniem mogą być przetargi

Sytuacja międzynarodowa odciska coraz silniejszy ślad na funkcjonowaniu przedsiębiorstw w Polsce. Firmy z jednej strony muszą borykać się z brakami podzespołów i surowców, z drugiej coraz silniej odczuwają presję rosnących cen energii. Drożeje prąd, ciepło i chłód, a z uwagi na uzależnienie gospodarki od węgla, trudno spodziewać się odwrócenia tendencji w najbliższych latach. Co w tej sytuacji mogą zrobić podmioty realizujące zlecenia budowlane, usługowe oraz dostawy?

Zlecenia budowlane szczególnie odczuły wojnę na Ukrainie

O problemach z dostawami gazu oraz rosnących cenach węgla wiemy już od ponad roku. Sytuacja pogorszyła się wraz ze zbrojnym atakiem Rosji na Ukrainę. Zerwane łańcuchy dostaw, problemy ze sprzedażą wyrobów gotowych na wschód, rosnące ceny energii elektrycznej i ciepła – to tylko niektóre z konsekwencji, jakie do dzisiaj odczuwają polscy przedsiębiorcy. Patrząc na wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Prodio, rzuca się w oczy, że aż 81% firm produkcyjnych odczuło negatywny wpływ konfliktu zbrojnego na ich działania. Dodatkowo 75% ankietowanych wskazało, że odczuwa presję kosztową w związku z rosnącymi cenami energii. Co czwarty przedsiębiorca mówi także wprost, że istnieje realne ryzyko likwidacji działalności, jeśli sytuacja ekonomiczna nie ulegnie poprawie. Jak w tej sytuacji sobie poradzić?

Sposób pierwszy – racjonalizacja kosztów energii

Firmy to bardzo często znaczący konsumenci prądu, ciepła i chłodu. W ich przypadku zmiana cen taryf nawet o kilka groszy za kilowatogodzinę może ograniczyć rachunki o kilkadziesiąt tysięcy złotych w skali roku. Czy znalezienie tańszych dostaw energii jest możliwe? Jak najbardziej tak. Wiele jednostek nie dba o swoje umowy ze sprzedawcami. Są one automatycznie prolongowane, a na nowe cenniki właściciele reagują jedynie westchnięciem troski. Takie podejście systematycznie prowadzi do ograniczenia pozycji konkurencyjnej. W tej sytuacji dużo lepszym pomysłem jest poszukiwanie innego sprzedawcy energii, który oferuje prąd:

  • Pochodzący z odnawialnych źródeł energii.
  • Z gwarancją stałej ceny przez kilka najbliższych lat.

W nowych umowach można wynegocjować też inne benefity, jak na przykład pakiet usług dodatkowych czy brak opłat handlowych.

Inną możliwością na optymalizację kosztów w firmie jest montaż OZE. Zlecenia budowlane na wykonanie instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepła pozwalają w szybki sposób uniezależnić się od kolejnych podwyżek. Produkcja energii ze słońca czy powietrza jest darmowa, bezobsługowa i wydajna. Inwestycja w nowe technologie zwraca się zazwyczaj w raptem 4-5 lat. Po tym okresie urządzenia dalej działają, przyczyniając się do zmniejszenia kosztów działalności firmy.

Sposób drugi – ogłoszenia przetargowe

Jeśli firma nie jest w stanie, lub nie chce skorzystać z opcji racjonalizacji kosztów energii, może spróbować zwiększyć swój obrót i przychody. To zadanie jest aktualnie trudne, ponieważ wraz z rosnącą inflacją spadają inwestycje innych przedsiębiorstw i osób fizycznych. Alternatywą w tym wypadku pozostaje rynek zamówień publicznych.

Tylko 7 listopada 2022 roku pojawiło się na rynku 2 212 nowych ogłoszeń przetargowych. Potrzeby jednostek publicznych dotyczyły między innymi:

  • Dostaw – sprzętu komputerowego, materiałów węzłowych, wyrobów medycznych, pieluchomajtek oraz bielizny ochronnej, tabletów ze słuchawkami, oleju opałowego, sprzętu multimedialnego, samochodów osobowych, pościeli, malarni proszkowej i wielu innych.
  • Usług – załadunku, transportu i zagospodarowania odpadu ze studzienek kanalizacyjnych; przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego; realizacji kursu w tematyce sieci światłowodowych; pełnienia funkcji animatora czasu wolnego; wykonania konserwacji kominiarskiej czy przeprowadzenia rocznego przeglądu budowlanego obiektu użyteczności publicznej.
  • Zleceń budowlanych – remontu stropu w lokalu, wymiany podsufitki dachowej, budowy kanalizacji sanitarnej grawitacyjno-tłocznej, demontażu i montażu drzwi, budowy oświetlenia drogowego, wykonania nowej posadzki z parkietu, wymiany ogrodzenia, zamontowania monitoringu wizyjnego wind, remontu zaplecza technicznego i wielu innych.

Lokalizacja przetargów jest bardzo różnorodna: od Pobierowa, przez Krynki, Białą Podlaską, Przemyśl i Zakopane, aż na Gozdnicy i Kaliszu kończąc. Każda firma, niezależnie czy zajmuje się dostawami, usługami czy zleceniami budowlanymi, znajdzie na tym rynku setki szans na podpisanie kontraktu.

Gdzie szukać przetargów?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że przetargi nie znajdą się same. To już nie te czasy, gdy zamawiający wysyłali zaproszenia do składania ofert listowne lub mailowo. Z uwagi na wzrost konkurencyjności rynku, teraz inicjatywa leży całkowicie w gestii wykonawców. Najsilniejszą pozycję mają te firmy, które dobrze rozumieją, że czas to pieniądz.

Sekretem skutecznego i efektywnego składania ofert jest szybki dostęp do informacji i umiejętność filtrowania ogłoszeń przetargowych. Szans na zdobycie kontraktu jest tak dużo, że nie sposób wysyłać swoich propozycji wszędzie. Konieczne jest umiejętne odrzucanie tych postępowań, które:

  • Mogą być potencjalnie oblegane przez spółki oferujące niskie marże (np. niewymagające wniesienia wadium).
  • Nie spełniają naszych wymagań odnośnie terminu wykonania lub zapłaty wynagrodzenia (np. nie przewidują wypłat transzowych).
  • Zostaną prawdopodobnie unieważnione (zdarzają się sytuację, że z uwagi na nieprzemyślane kryteria oceny ofert, istnieje duża szansa na napływ ofert przekraczających budżet zamawiającego).

Każdy rynek cechuje się swoimi właściwościami. Odkrycie wszelkich zależności wymaga czasu i zapału. Zanim jednak dojdziemy do tego poziomu, można zacząć składać pierwsze oferty. Zazwyczaj wystarczy uzupełnienie formularza ofertowego oraz oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia i spełnieniu warunków udziału w postępowaniu. Szczegółowe wytyczne każdorazowo znajdują się w dokumentach zamówienia, które można odnaleźć i pobrać na serwisie https://www.oferent.com.pl. Platforma oferuje także dostęp do zleceń budowlanych firm oraz licytacji komorniczych.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.