Donica drewniana – oto lista rzeczy, które musisz uwzględnić przed zakupem!

Drewniane donice są pięknym uzupełnieniem ogrodu, bez względu na to czy decydujemy się na klasyczne czy na nowoczesne aranżacje. Musimy jednak pamiętać, że jak w przypadku wielu innych produktów ogrodowych, także donice drewniane narażone są na wiele czynników zewnętrznych. Zakup powinien być więc przemyślany i dostosowany do warunków naszej szerokości geograficznej.

Donica drewniana na kołach

Drewniana donica jest bez wątpienia pięknym dodatkiem na tarasie lub w zakamarkach ogrodu. Drewno jest materiałem ekologicznym i bardzo trwałym. Musimy jednak pamiętać, że ciężar takiej donicy, uwzględniając jej wypełnienie, uniemożliwi nam przestawianie jej po tarasie. Może to stać się uciążliwe, zwłaszcza gdy lubimy zmiany i chcemy eksperymentować w naszym ogrodzie. Z pomocą idą drewniane donice na kołach, bardzo wygodne, które bez trudu można rozmieścić w dowolnym miejscu tarasu.

Uważaj na drewniane donice słabej konstrukcji!

Jeśli już decydowałeś się na zakup drewnianej donicy, to nie oszczędzaj na jakości wykonania. Musi ona poradzić sobie z dużym ciężarem, więc jej dno musi być najsolidniejszym punktem całej konstrukcji. Niestety na rynku nie brakuje drewnianych donic, których dno wykonane jest ze słabej mechanicznie sklejki. Producenci oszczędzają na materiale – my polecamy oszczędności szukać w innym miejscu.

Innym błędem produkcyjnym są drewniane donice bez otworów drenażowych lub specjalnej warstwy drenażowej na dnie. Takie rozwiązanie przedłuży żywotność donicy. Musimy jednak pamiętać, że folia nie jest dobrym izolatorem i w przypadku uprawy roślin w donicach drewnianych taka forma uszczelnienia nie jest zalecana.

Fot. Innowacyjne rozwiązanie - drewniana ściana donic.
Fot. Innowacyjne rozwiązanie – drewniana ściana donic.

Impregnacja donic drewnianych

Już na wstępie chcemy zaznaczyć, że jesteśmy zwolennikami impregnatów ekologicznych. Jeśli udamy się do sklepu w poszukiwaniu środka zabezpieczającego drewno, spytajmy konsultanta właśnie o taki wyrób. Drewniane donice muszą być często impregnowane – ich powierzchnia narażona jest na zmienne warunki atmosferyczne oraz tarcie mechaniczne, które z czasem zaciera powłokę impregnatu i samo drewno nie jest już chronione.

Fot. Impregnowana donica ogrodowa z www.produktyogrodowe.pl
Fot. Impregnowana donica ogrodowa z www.produktyogrodowe.pl

Poszukujmy oryginalności wśród donic drewnianych

To pompatycznie brzmiące stwierdzenie ma w sobie wiele racji. Szukając interesujących nas produktów chcemy często zwiększyć wybór do kilku opcji by znaleźć jedną, najbardziej optymalną dla nas. To żelazna zasada wolnego rynku. Skorzystajmy więc z tego prawa. Oprócz popularnych modeli donic drewnianych z katalogów dużych sieci budowlanych, warto jest przejrzeć także ofertę mniejszych producentów, których nie brakuje w sieci.

Mniejsze firmy zajmujące się produktami drewnianymi mają wbrew pozorom bardziej dopracowaną ofertę. Można u nich spotkać ciekawe zdobnictwo w postaci okucia i uchwytów ze stali nierdzewnej, nadającej wyjątkowej urody drewnianej donicy. W takim miejscu często obowiązuje indywidualna wycena – chcąc wyposażyć cały ogród w większą część donic drewnianych możemy spodziewać się atrakcyjnych rabatów, o które trudno w dużych sklepach.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.