Dezynfekcja podczas prania – jak pozbyć się bakterii z ubrań?

Dezynfekcja podczas prania - jak pozbyć się bakterii z ubrań?
Dezynfekcja podczas prania - jak pozbyć się bakterii z ubrań?
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Dezynfekcja jest najłatwiejszym, a zarazem bardzo skutecznym sposobem na szybkie usunięcie z tkanin wszelkich zanieczyszczeń: bakterii, grzybów czy też roztoczy kurzu domowego. Warto jednak pamiętać, że do przeprowadzenia jej poprawnie potrzebne są odpowiednie warunki – w artykule podpowiadamy jak poprawnie dezynfekować ubrania nie narażając się tym samym na uczulenie i zniszczenie materiału.

Dezynfekujące właściwości środków piorących 

Większość dostępnych na rynku proszków i płynów nie usuwa wszystkich zanieczyszczeń i drobnoustrojów, nie dezynfekuje też tkanin podczas zwykłego prania. Tego rodzaju produkty aktywują silne substancje w wysokich temperaturach, na przykład przeprowadzając pranie w 90 stopniach Celsjusza. Dezynfekcja termiczna zabija niechciane mikroorganizmy, ale jednocześnie negatywnie wpływa na jakość materiałów niszcząc ich włókna. Rozwiązaniem tego problemu są środki, które wymagają jedynie 40 stopni Celsjusza, czyli tyle, ile zwykle ustawiamy w przypadku zwykłego prania. Dobrym przykładem tego rodzaju detergentów są produkty marki Mr. ZIGGI – oprócz tego, że wykorzystane w nich substancje są bezpieczne dla wrażliwej skóry, to jeszcze przy każdorazowym czyszczeniu tkanin są one dezynfekowane nie narażając tym samym materiału na jakiekolwiek uszkodzenia. 

Proszek do prania dezynfekujący Mr. ZIGGI

Potwierdzenie jakości dezynfekcji

Warto upewnić się, że wybrany przez nas środek jest dokładnie przebadany pod kątem jakości dezynfekcji i bezpieczeństwa dla skóry i tkanin. Byłoby dobrze, gdyby przeszedł on liczne, wymagające testy laboratoryjne i posiadał certyfikat niezależnych ośrodków potwierdzający obiecywane przez producenta działanie. 

Dezynfekcja a hipoalergiczność 

Po dezynfekujące środki do prania często sięgają osoby, które zmagają się z różnego rodzaju alergiami, na przykład z alergią na roztocza. Dla osób o wrażliwej skórze jest wyjątkowo ważne, by podczas każdego prania móc pozbyć się z tkanin niebezpiecznych alergenów. Składy tego rodzaju środków powinny być delikatne i wolne od silnych, podrażniających substancji. Najlepszym wyborem będzie środek hipoalergiczny, który dobrze się wypłukuje nie pozostawiając niebezpiecznych związków chemicznych na tkaninie. Dobrze, aby wybrany detergent był bezzapachowy – najczęściej to właśnie substancje nadające określoną woń mają silnie uczulające działanie. Najlepszym wyborem będzie monoprodukt, który zdezynfekuje tkaniny dzięki delikatnym, hipoalergicznym składnikom.

Inne istotne właściwości dezynfekującego produktu piorącego

Każde pranie zostawia swój ślad w środowisku, dlatego dobrze wybrać producenta minimalizującego wyrządzane szkody. Warto zwrócić uwagę na to, czy opakowanie powstało w procesie recyklingu lub po zużyciu się do niego nadaje. Istotny jest też sam skład produktu – najlepiej, gdyby był wolny od fosforanów i zeolitów, które ostatecznie osadzają się na dnie zbiorników wodnych. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://mr-ziggi.pl/ekologiczne-pranie/. Dobre gatunkowo środki piorące mogą proporcjonalnie więcej kosztować. Wybrany produkt powinien być efektywny, najlepiej poprzez skoncentrowaną formułę. Możemy w ten sposób zaoszczędzić wydawane pieniądze i czas potrzebny na zakupy.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.