Instalacja fotowoltaiczna - jak to wygląda?

Instalacja fotowoltaiczna – jak to wygląda?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów indywidualnych. Promienie słoneczne przetwarzane na darmową energię elektryczną to bezpieczne dla środowiska źródło energii odnawialnej (OZE). Zamontowanie domowej mikroinstalacji gwarantuje oszczędność eksploatacji energetycznej domów jednorodzinnych. Firmy tak samo jak gospodarstwa domowe odsyłają nadwyżki wygenerowanej energii elektrycznej i pobierają prąd w momencie, gdy ich instalacja nie wytwarza jego wystarczającej ilości.

Na gruncie czy dachu?

Zaletą paneli słonecznych montowanych na dachu jest ich szybsza i łatwiejsza instalacja w porównaniu do montażu na gruncie. Musimy dostosować konstrukcję dachu do paneli, tak aby zapewnić im odpowiedni do kierunków świata kąt nachylenia. Plusem tego rozwiązania jest to, że instalacja nie ingeruje w przestrzeń mieszkalną i nie zajmuje tak dużej powierzchni jak instalacje na gruncie.

Panele montowane na gruncie zazwyczaj dzięki zajmowanej przez nie dużej powierzchni zyskują więcej energii, a co za tym idzie – przynoszą więcej oszczędności. Należy pamiętać, że panele muszą być ułożone tak, aby nie zacieniały się wzajemnie. Grunt, na którym będą montowane stelaże musi być odpowiednio stabilny.

Przy projektowaniu instalacji należy zwrócić uwagę na to, aby panele nie zostały zacienione przez sąsiadujące drzewa i budynki. Warto skorzystać z profesjonalnego audytu fotowoltaicznego, dzięki któremu dokładnie zaplanujemy naszą instalację. Firma, która świadczy kompleksowe usługi w dziedzinie fotowoltaiki jest między innymi SunErgo – https://sunergo.pl.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Domowa instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli słonecznych, które przekształcają światło słoneczne w energię, inwerter przekształcający prąd stały w prąd zmienny, z którego możemy korzystać. Licznik dwukierunkowy mierzy ilość prądu wyprodukowanego przez naszą instalację i nadmiar energii wysyłanej do sieci. Dodatkowo niezbędny jest system mocujący i okablowanie do połączenia instalacji. 

Krzem, z którego wytworzone są panele, pochłania jednostki światła słonecznego (fotony) i za pomocą specjalnego systemu połączeń ogniw fotowoltaicznych, w których zderzają się elektrony z fotonami, zmusza je do ruchu, powodując przepływ prądu elektrycznego. 

Instalacja paneli fotowoltaicznych wymaga pomocy ekspertów. Informacje o tym, jak dopasować swoje możliwości na umiejscowienie paneli fotowoltaicznych znajdują się pod linkiem w banerze.

Fotowoltaika na dachu - czy to się opłaca?
Fotowoltaika na dachu – czy to się opłaca?

On-gird, czy off-gird?

Określenia on-gird używamy, jeśli nasz dom podłączony jest do lokalnej sieci energetycznej. Instalacja jest nieco droższa i składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera, licznika zużycia prądu oraz przyłączenia do sieci i zabezpieczeń. Do instalacji on-gird podłączamy licznik dwukierunkowy. Tego typu instalacja pozwala na wysyłanie nadwyżek prądu do sieci, z której potem możemy je pobierać. Dla instalacji o mocy do 10 kW z 1 kWh możemy odebrać 0,8 kWh, a dla instalacji o mocy większej niż 10 kW z 1 kWh odbieramy 0,7 kWh.

Jeśli chcemy być całkowicie niezależni od dostawców energii elektrycznej, podłączamy system off-grid, dla którego niezbędne są akumulatory magazynujące prąd bezpośrednio dostarczany do odbiorników w naszym domu. Tego typu rozwiązanie jest droższe, jednak nie grozi nam nagły zanik prądu.

Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie, dzięki któremu przyczynimy się do zażegnania kryzysu ekologicznego. Jego opłacalność wynika z wytworzenia taniej energii elektrycznej i kosztów instalacji, które zwracają się w ciągu kilku lat. W Polsce rozwijają się programy i dofinansowania, które przy spełnieniu odpowiednich warunków przez wnioskodawców, pomagają pokryć koszty instalacji fotowoltaicznych.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.