Dlaczego warto sięgać po audiobooki obyczajowe?

Społeczne tło, nadużycia wobec kobiet, problemy różnych grup społecznych, historie, które sprawiają, że główni bohaterowie muszą zmienić swoje życie, a często też są zmuszeni, by zaczynać od nowa to tylko niektóre z powodów, dla których wiele osób sięga po literaturę i audiobooki obyczajowe. Sama tematyka jest nam bowiem bardzo bliska, a często to właśnie tragedia innych zmusza do refleksji nad swoim życiem. Oczywiście nie słabnie też popularność innych książek do słuchania, powodzeniem cieszą się kryminały, romanse, lektury czy poradniki. Można takie audiobooki kupić np. w sieci Empik.

Gdy nadużycia wobec kobiet są tematem

Bardzo często audiobooki obyczajowe – analogicznie przecież jak literatura i film, sięgają po ważne społecznie tematy i są głosem w obronie człowieka, któremu często nie pomaga aktualne prawo. Tym samym w pewien sposób zmuszają do zadawania pytań, w jaką stronę zmierzamy, co możemy wokół siebie zmienić. Wiele pisarek i wielu pisarzy opowiada więc o tragedii tysięcy kobiet, prześladowanych mniejszości, wojnach i życiu w miejscach, gdzie dyktatura polityczna czy religijna znacznie ograniczają wolność. Obyczajówka to też opowieści o wielkiej miłości, tematy bliskie człowiekowi – nie tylko te ciężkie, ale też te, które sprawiają, że inaczej patrzymy na świat. Dlatego w tej kategorii znaleźć można wiele książek i audiobooków lekkich i przyjemnych.

Opowieści, w których aktualne prawo niemal zabija

Prawdziwym hitem na rynku audiobooków obyczajowych stała się „Saga Wołyńska” Joanny Jax. Jedna krwawa niedziela zmieniła Orliczyn w pogorzelisko, a ci, którzy ocaleli z pożogi, muszą poukładać swoje życie na nowo. Główna bohaterka z rodziną wyjeżdża do Lwowa, a inni swoje drogi kierują w różne strony świata. To właśnie wrzucenie postaci w niełatwy historycznie czas jest dla tej pisarki bardzo ważnym motywem. Zresztą z takich motywów chętnie korzysta literatura i audiobooki obyczajowe, a dla wielu osób być może opowieść o losach innych dopiero pozwala zrozumieć niełatwe historycznie i bardzo złożone losy szczególnie w naszej szerokości geograficznej.

Poczuj to, co główni bohaterowie

Audiobooki cieszą się coraz większym powodzeniem. Na ten trend wpływ ma wiele różnych czynników. Jedni słuchacze chętnie sięgają po ulubionych autorów i tematy, a jeszcze inni szukają konkretnych lektorów, którzy najlepsi wprowadzają w świat nie zawsze fantastyczny. Literatura obyczajowa stale udowadnia, że to życie jest najlepszym tematem. Warto zwrócić uwagę, że książka czytana nie jest konkurencją dla tej tradycyjnej, a właśnie pozwala jej funkcjonować zupełnie inaczej. To opcja dla tych, którzy nie mają czasu, dużo pracują, wysilając wzrok, więc czytanie nie sprawia im już takiej przyjemności. Poza tym to świetna opcja na korzystanie z dobrodziejstwa słowa przy sprzątaniu, w czasie podróży czy spaceru.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.