Czy możesz zostać programist(k)ą?

Coraz częściej w gronie poznawanych osób pojawia się ktoś, kto na co dzień zajmuje się programowaniem. Nic dziwnego, w końcu specjaliści od kodowania to grupa szczególnie poszukiwana na rynku pracy. Zawód programisty jest bardzo dobrze opłacany, oferty pracy na stanowisku Senior Developer sięgają 30 tysięcy złotych. Stabilne zatrudnienie, możliwość rozwoju oraz przede wszystkim atrakcyjne wynagrodzenie to powód, dla którego warto spróbować swoich sil w branży programistycznej. Czy jednak odnajdziesz się w tym zawodzie?

Dobry programista, czyli jaki?

Programiści i programistki to osoby, które są wytrwałe i cierpliwe. Dlaczego to tak ważne? Warto wiedzieć, że dzień z życia programisty to nie tyle pisanie kodu, ale przede wszystkim jego poprawianie, szukanie błędów i naprawianie ich, aby móc uzyskać funkcjonalny i czysty kod. Proces debugowania może być frustrujący, dlatego niezbędne jest analityczne myślenie, umiejętność wykorzystywania zagadnień logicznych oraz oczywiście wspomniana już cierpliwość. Dobry programista to również osoba, która posiada rozwinięte kompetencje miękkie, dlatego ich trening stanowi jeden z elementów kursu programowania w szkole Codecool (https://codecool.com/pl/). Na co dzień należy bowiem konsultować etapy pracy nad projektem zarówno z Klientem, jak i z resztą zespołu. Jako programista musisz być również przygotowany na ciągły rozwój. Nawet po wielu latach w branży może pojawić się zagadnienie, z którym nie będziesz umiał sobie poradzić, należy być wówczas przygotowanym na dalszą naukę. Jest to jednak ogromna zaleta tej branży. Zawody programistyczne są stosunkowo nowe, dlatego nieustannie ewoluują, dzięki czemu możesz poszerzać swoje umiejętności, aby uniknąć rutyny. Więcej praktycznych informacji o pracy w branży znajdziesz tutaj: https://codecool.com/pl/blog/

Jak zostać programistą?

Aby zostać dobrym programistą, należy opanować języki programowania, poznać narzędzia oraz nauczyć się, jak pisać czysty kod. Możesz wybrać studia informatyczne, ale one nie przygotują Cię do objęcia stanowiska Junior Developera, ponieważ program nauczania jest tam zbyt ogólny. Najlepszym rozwiązaniem będzie intensywny kurs w Codecool. Trwa on 10 miesięcy, a na zajęcia możesz uczęszczać w trybie dziennym lub weekendowym. Kurs prowadzony jest z silnym naciskiem na aspekty praktyczne, dzięki czemu po jego ukończeniu jesteś gotowy, aby dołączyć do zespołu programistycznego pracującego przy projekcie komercyjnym. Jeśli jednak nie jesteś jeszcze pewien, czy programowanie jest dla Ciebie, weź udział w weekendowych warsztatach programowania (https://codecool.com/pl/kursy/intro-to-coding/). W ten sposób sprawdzisz, jak to jest napisać pierwszy działający kod oraz dowiesz się, na czym dokładnie polega programowanie.  

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.