16 miejsce gminy Śrem w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej
|

16 miejsce gminy Śrem w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej

Gmina Śrem uplasowała się na 16 pozycji w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Śrem jest w czołówce najdynamiczniej zmieniających się gmin w całej Polsce. W 2019 roku gmina Śrem była na 24 pozycji.

Ranking Samorządów “Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 16 lat redakcja “Rzeczpospolitej” ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, a swoją uwagę skupia głównie na działaniach władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju. Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w Polsce (z wyjątkiem Warszawy). Źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej ankiecie. 

Kryteria oceny Rankingu Samorządów 2020 to około 50 wskaźników. Maksymalna liczba punktów, jaką można było uzyskać wynosiła 100 dla gmin i miast (dla miast na prawach powiatu to 102 punkty). Gminy były oceniane w czterech kategoriach:

  • trwałość ekonomiczno-finansowa (maksymalnie 30 pkt.) – oceniano wskaźniki dotyczące zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania,  efektywności zarządzania finansami i budowy potencjału rozwojowego
  • trwałość społeczna (maksymalnie 34 pkt.) – oceniano obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Braliśmy tu pod uwagą zarówno „twarde” dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreację, transportu publicznego) jak i mierzalne efekty tych wydatków (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach), ale też tzw. działania miękkie, których podjęcie nie wymagało dużych nakładów finansowych (np. budżet partycypacyjny, współpraca z organizacjami pozarządowymi).
  • trwałość środowiskowa (maksymalnie 26 lub 28 pkt.) – oceniano kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowań do zmian klimatycznych
  • jakość zarządzania (maksymalnie 10 pkt.) – oceniano jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami

Gmina Śrem otrzymała 65,87 punktów, co pozwoliło na uzyskanie 16 pozycji wśród 874 gmin w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich.
Zestawienie Ranking Samorządów  jest przygotowywane odrębnie dla miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. W rankingu nie jest uwzględniane miasto stołeczne Warszawa, ze względu na inny ustrój prawny oraz jego wielkość.
Informacje szczegółowe są dostępne na stronie rankingsamorzadow.rp.pl

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.