Woda z kranu – czy można ją pić?

Woda z kranu – czy można ją pić?

Woda płynąca z polskich kranów jest dokładnie takiej samej jakości jak w innych krajach europejskich. Wszystko dlatego, że Unia Europejska wyznacza normy odnośnie jej jakości.

Według ekspertów nasza „kranówka” nadaje się do picia i to bez konieczności jej wcześniejszego przegotowania. Polacy jednak nie do końca ufają tym przekonaniom. Nadal obecny jest stereotyp, zgodnie z którym woda z kranu jest po prostu zanieczyszczona.

Okazuje się, że o ile woda z kranu powinna być rzeczywiście czysta i taka jest, kiedy wydobywana jest z sieci wodociągowej, to już jej podróż do naszych kranów może ją skutecznie zabrudzić. Przecież rury, którymi przepływa, mogą być brudne, zardzewiałe, nie ma możliwości, by na bieżąco kontrolować ich stan. Nadal nie oznacza to jednak, że „kranówki” pić nie można. Jest zdatna do picia, ale by zdobyć pewność jej należytej jakości, warto ją dodatkowo filtrować. W tym celu przydaje się na przykład tak powszechnie już stosowany dzbanek dafi. Wystarczy nalać do niego „kranówkę” i odstawić. Już po chwili można cieszyć się idealnie czystą wodą.

Są również inne metody oczyszczania wody z kranu. Można nabyć między innymi jonizator wody albo filtry bezbutlowe, które podłącza się do sieci. Dzięki temu dostęp do czystej wody, która nadaje się do bezpośredniego spożycia mamy bez żadnych ograniczeń.

Rodzaj filtracji wody kranowej zależy od indywidualnego zapotrzebowania i jej zużycia. Firmy, które stawiają na oferowanie najlepszych warunków pracy, inwestują właśnie w filtry bezbutlowe, niektóre stawiają na baniaki z wodą filtrowaną. W prywatnych domach sprawdzają się mniejsze dystrybutory wody bezbutlowej albo wspomniane już dzbanki dafi.

Dobrą informacją jest to, że wodę doskonale czystą można mieć zawsze przy sobie albo taką czerpać w każdym miejscu. Zgodnie z nurtem zdrowego i ekologicznego stylu życia, nie musimy już nabywać kolejnych plastikowych butelek z wodą. Wystarczy specjalna butelka na wodę z filtrem, którą można mieć zawsze przy sobie. Można ją napełniać wodą dostępną z różnych źródeł, także w miejscach publicznych, gdzie przecież najczęściej wahamy się, by napić się „kranówki”. Filtr zamontowany w butelce natychmiast oczyści ją, dzięki czemu za darmo możemy gasić pragnienie wysokiej jakości wodą.

Pamiętaj, by pić mniej więcej 2 litry wody każdego dnia. Nie pij jej, jeśli źródło ujęcia jest niepewne. Zainwestuj w wybrany filtr do wody, by zawsze móc cieszyć się jonizowaną wodą, bez zbędnego kamienia i ewentualnych nieczystości.

Artykuł powstał na podstawie treści merytorycznych i we współpracy z serwisem: https://www.mocsokow.pl/

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.