HR – owiec – kto to taki?

HR – owiec – kto to taki?
Portrait of Handsome young man smiling when he is using his mobile in the street.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Nazwa może brzmieć obco, ale to osoba pracująca w dziale Human Resources. Zajmuje się kierowaniem kariery pracowników oraz zarządzaniem zasobami ludzkimi. Tak naprawdę praca dla takiej osoby znajdzie się niemal w każdej firmie. HR – owiec może również samodzielnie wykonywać zlecenia dla różnych firm oraz założyć własna działalność.

Czym on się właściwie zajmuje?

Termin ‘zasoby ludzkie’ jest bardzo szeroko rozumiany. Kojarzy się głównie z przeprowadzaniem rekrutacji, ale warto pamiętać, że nie tylko. Osoba na takim stanowisku oprócz przeprowadzania rekrutacji zajmuje się także sprawami administracyjnymi, kadrowo – płacowymi, harmonogramem urlopów. Dba również o pozytywne relacje między pracownikami, motywuje ich do osiągania coraz lepszych wyników. Osoby zajmujące takie stanowisko pomagają też w doborze benefitów i dopasowywaniu ich do potrzeb określonych pracowników. Do kompetencji HR – owca należy również zwalnianie pracowników, którzy nie stosują się do ustalonych zasad oraz zaniedbują swoje obowiązki. Ze względu na posiadane umiejętności, osoby będące na tym stanowisku potrafią przeprowadzić proces zwalniania w taki sposób, aby były pracownik nie czuł się potraktowany niesprawiedliwie, czy też bez szacunku. HR – owiec to także szkoleniowiec, który dostrzega, jakie umiejętności u pracowników wymagają poprawy, kto z nich powinien udać się na szkolenie, jak powinny one zostać zorganizowane, przeprowadzone i dla kogo przeznaczone. Do osób na tym stanowisku należy także rozwiązywanie problemów, które pojawiają się w zespole, a mogą negatywnie wpłynąć na pracę całej firmy. Innym zadaniem jest dbanie o prawidłową komunikację i przepływ informacji, nie tylko między pracownikami, ale też osobami zarządzającymi.

Jakie cechy powinna wykazywać osoba pracująca w HR?

Ważną cechą jest otwartość i wiarygodność. HR – owiec to taka osoba, która działa dla dobra i korzyści pracowników, a oni muszą to odczuć. Kluczową cechą jest spostrzegawczość, umiejętność łagodzenia sytuacji problemowych i eliminowanie ich. Dobrze, kiedy HR – owiec odznacza się kreatywnością, jest zorganizowany i potrafi rozmawiać z ludźmi.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.