Nie chce mi się iść do pracy – czy to już wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe dotyka między 10-25% pracowników . W Polsce, wg badania Harvard Business Review skutki wypalenia odczuwa 40% menedżerów, ale tylko 2% przyznaje się do wypalenia. To ogromny, ukryty problem, który być może dotyka również ciebie. Sprawdź to!

W niedzielę wieczór, zamiast relaksu, odczuwasz nieprzyjemny ucisk w żołądku? Trudno ci pozbyć się myśli o tym, że już jutro poniedziałek, a wraz z nim cały tydzień pracowniczych obowiązków? Jeśli ta niechęć do pracy staje się na tyle uciążliwa, że nie pozwala ci normalnie funkcjonować, jeśli codziennie łapiesz się na myśleniu o tym, że masz wszystkiego dość, to są duże szanse, że dopada cię wypalenie zawodowe. Kiedy to jeszcze zupełnie „normalna” niechęć, a kiedy awersja, która wymaga tego, by zacząć nad nią pracować by nie pozbawiła cię całkowicie radości życia?

Wypalenie zawodowe, a znudzenie pracą

Czy wypalenie zawodowe to zwykłe znudzenie pracą i obowiązkami? Niestety nie. Wypalić może się zarówno osoba, która swojej pracy nigdy nie lubiła i nie jest zainteresowana obowiązkami, jak i taka, dla której praca stanowi całe życie. Co ważne, częściej wypalają się osoby wykonujące zawody związane z pomocą ludziom i kontaktem z innymi. Po czym rozpoznać czy wypalasz się, czy nudzisz w pracy?

O ile znudzenie pracą jest wynikiem wykonywania obowiązków poniżej kwalifikacji, powtarzalnych i nie będących elementem osobistego zaangażowania, o tyle wypalenie (które z takiej nudy również może się rozwinąć, to coś więcej). Możesz podejrzewać, że już jesteś wypalony (bądź powoli zaczynasz się wypalać, jeśli):

  • Wykonujesz zadania gorzej – wolniej, popełniasz więcej błędów. Mimo tego, że się starasz, efekty twojej pracy nie są zadowalające. Dzieje się tak dlatego, że jesteś bardziej obciążony emocjonalnie. Gdyby to była zwykła nuda, wykonywałbyś zadania tak samo szybko i sprawnie jak dawniej. Przy wypaleniu, gorsze wykonywanie zadań wiąże się również z odczuwaniem poczucia winy. Przy nudzie, nawet jeśli zapomnisz się na Facebooku i przez to nie dopilnujesz terminu, poczucia winy nie będziesz odczuwał
  • Dystansujesz się od pracy. Nie chcesz o niej myśleć, mówić, ani pamiętać w wolnym czasie. Zaczynasz się spóźniać bądź wychodzić równo o czasie z pracy (podczas gdy dawniej zdarzało się ci w niej zostawać). Masz też poczucie tego, że praca nie ma sensu, bądź cokolwiek byś nie robił i tak jej efekty będą takie same. Takie objawy świadczą o tym, że jesteś w fazie wątpliwości, wywołanej brakiem wyzwań i osobistego zaangażowania oraz odpowiedzialności.
  • Rośnie Twój poziom cynizmu. Wszystko dookoła, na czele z kolegami i szefem, wydaje ci się głupie i bezsensowne. Masz wrażenie, że wszyscy się ciebie czepiają. Do tego dochodzą częste bóle głowy i skoki ciśnienia. Twoje zachowanie zaczęło się zmieniać. Uważaj – to już głęboka faza wypalenia, która może skończyć się wypowiedzeniem ze strony pracodawcy.

Wcześnie rozpoznane wypalenie zawodowe można leczyć

Pomoc psychologiczna nie jest zarezerwowana jedynie dla osób z głębszymi problemami emocjonalnymi, uzależnieniami, fobiami czy zaburzeniami zachowania. To również pomoc dla osób, które odczuwają w życiu niespełnienie, czegoś im brak, coś przeszkadza im czuć się szczęśliwymi. W wielu przypadkach powodem takiego samopoczucia jest właśnie wypalenie zawodowe, dlatego jeśli w powyższych opisach rozpoznajesz siebie, nie czekaj aż trudność się pogłębi – zgłoś się po pomoc.

Wypalenie zawodowe – pomoc ze strony pracodawcy

To, że coraz więcej pracowników poddaje się wypaleniu zawodowemu powinno zaalarmować również pracodawców. Przez wypalenie zawodowe firmy tracą tysiące złotych – to obniżona motywacja, efektywność, zaangażowanie i większa rotacja. W Polsce na razie niewiele firm pomaga pracownikom walczyć z wypaleniem zawodowym, podczas gdy na zachodzie realizuje się programy wsparcia w ramach pomocy psychologicznej finansowanej przez pracodawcę. 13% amerykańskich pracodawców oferuje również wypalonym pracownikom programy naprawcze w postaci możliwości przejścia na tryb częściowo zdalny, elastyczne godziny pracy bądź zmianę stanowiska wewnątrz struktury firmy. W Polsce kilka ośrodków psychologicznych posiada ofertę w tym zakresie kierowaną do biznesu.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez specjalistów MindMed. Po więcej informacji zapraszamy na stronę: http://www.psychoterapia.org/wypalenie-zawodowe.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.