Obowiązki przedsiębiorcy na koniec roku, dowiedz się o czym musisz pamiętać?

Ostatni miesiąc roku kalendarzowego jest idealną okazją do tego, by zacząć planować kolejne 12 miesięcy w biznesie. By do tego doszło, idealnie jest mieć na uwadze analizę minionego roku kalendarzowego i być otwartym na możliwe zmiany.

Obowiązki przedsiębiorcy wobec Urzędu Skarbowego — jakie należy spełnić?

Rozliczenie dodatkowe powinno być rzetelnie wykonywane także na przestrzeni roku. Nie można jednak nie mieć na uwadze tego, by na zakończenie roku kalendarzowego tym bardziej wszystko się w nim zgadzało. Dokonanie rocznego rozliczenia podatkowego jest obowiązkiem każdej osoby, która prowadzi swoją działalność. Po upływie 12 miesięcy należy przeanalizować:

– sprzedaże,

– zakupy,

– opłaty lokalne,

– podatek dochodowy,

– VAT.

Bardzo ważne jest zadbanie o to, by były one poprawnie rozliczone wraz z zakończeniem się roku kalendarzowego.

Na zakończenie grudnia można mieć na uwadze także sprawdzenie ulg podatkowych oraz koniecznie dokonać korekty, które mają zastosowanie w chwili, gdy w ciągu roku miały miejsce błędy. Precyzyjne rozliczenie wpłynie na to, że problemy urzędowe nie będą dotyczyły danego właściciela firmy.

Sprawozdania finansowe:

– należy złożyć przed zakończeniem konkretnego roku kalendarzowego,

– muszą składać się z rachunku zysku i strat, bilansu i informacji o przepływach pieniężnych.

Dzięki bilansowi można zauważyć to, co firma posiada oraz co wymaga.

Rzetelne sprawozdanie finansowe jest okazją do dokonania analizy finansowej firmy. Na jej podstawie można zaplanować inwestycje w kolejnych miesiącach działalności biznesu oraz strategię jej rozwoju.

Jeżeli dany właściciel jest zainteresowany tym, w jaki sposób można uniknąć błędy przy zamykaniu roku podatkowego, idealne będzie obejrzenie przez niego materiału: https://www.youtube.com/watch?v=91GYOu-3feY 

Jakie są obowiązki przedsiębiorcy wobec ZUS?

Jednym z kluczowych obowiązków, jakie przedsiębiorca musi spełnić wobec ZUS jest terminowe opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne. W jego skład wchodzą także ubezpieczenia emerytalne, zdrowotne, wypadkowe, rentowe i oprócz tego składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że:

– składki w przypadku różnych firm mogą się różnić,

– wysokość składek jest uzależniona od wysokości osiąganego dochodu oraz formy prawnej.

Koniec roku kalendarzowego jest świetną okazją do sprawdzenia tego, czy wszystkie opłaty są już uregulowane. Zaniedbanie tego obowiązku może być związane z naliczeniem i zapłatą składek lub wszczęciem postępowania karnego. Każdy przedsiębiorca musi mieć w pamięci to, by terminowo regulować wszelkie zobowiązania wynikające z prowadzonego przez niego biznesu.

Co roku składki ZUS się zmieniają, tak samo, jak przepisy oraz warunki. Pomocą w byciu z przepisani na bieżąco jest korzystanie z konsultacji prowadzonych przez profesjonalistów. Podczas spotkania podpowiedzą, czy wszystkie płatności realizowane są prawidłowo oraz na czas. Obecnie jest dobry czas na sprawdzenie tego, w jaki sposób zmieni się wysokość składki ZUS dla osób prowadzących biznes. Informacje znajdują się pod linkiem https://www.ifirma.pl/blog/skladki-zus-2024-podwyzka-skladek-zus-od-nowego-roku.html

Zamknięcie ksiąg rachunkowych na koniec roku

Bez wątpienia zamknięcie ksiąg rachunkowych na koniec roku jest bardzo ważnym zadaniem. Wynika ono z tego, że wówczas:

– ma miejsce inwentaryzacja wszelkich aktywów i pasywów własnej działalności gospodarczej,

– sprawdza się stan środków trwałych, zapasów, należności, ale także zobowiązań i wartości niematerialnych oraz prawnych.

Inwentaryzacja biznesu na zakończenie roku kalendarzowego powinna być rzetelna. Dzięki niej w dalszym kroku przygotowuje się bilans. Jest on podstawowym dokumentem finansowym, który ma na celu pokazanie stanu majątku na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Wszelkimi formalnościami nie trzeba zajmować się wyłącznie we własnym zakresie. Zamknięcie roku kalendarzowego może zostać wykonane przez specjalistów. Najlepszą księgowość online można znaleźć pod linkiem https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online, 

Błędne rozliczenie finansowe w przypadku prowadzenia biznesu może mieć konsekwencje nie tylko finansowe, ale także prawne. W momencie, gdy nie jest się pewnym tego, czy umiejętnie potrafi się tym zająć, o wiele korzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistów. Problematyczne może okazać się choćby błędne naliczenie podatku do zapłaty, co uznane zostanie za błąd, a nie niedopatrzenie przedsiębiorcy.

Osoba, która prowadzi biznes, powinna mieć na względzie to, że :

– na zakończenie roku kalendarzowego powinno się dokonać analizę wyników finansowych przedsiębiorstwa oraz zaplanować przyszły rok kalendarzowy,

– koniec roku jest okresem do podjęcia analizy na temat tego, co przynosi zyski i powinno być kontynuowane w przyszłości oraz tego, z czego lepiej zrezygnować już teraz.

obowiązki przedsiębiorcy (8).jpg

Działalność nierejestrowana – jakie obowiązki należy spełnić?

W związku z prowadzeniem działalności nierejestrowanej tym bardziej należy mieć na uwadze, że należy:

– sprawdzić czy wszystkie transakcje są poprawnie zarejestrowane,

– upewnić się, czy w przypadku konkretnej działalności spełnione są wszystkie kryteria prawne,

– zadbać o to, by wszelkie wydatki i dochody zostały udokumentowane w prawidłowy sposób,

– działać w taki sposób, aby zobowiązania podatkowe i składki ubezpieczeniowe były rozliczane poprawnie.

Działalność nierejestrowana związana jest także z olbrzymią dbałością o prowadzenie poprawnej ewidencji finansowej. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest posiadanie kompletnego zapisu wszystkich operacji gospodarczych. Rzetelna dokumentacja pozwala na prawidłowe rozliczenie podatkowe oraz jeszcze lepsze planowanie zarządzania finansami w związku z rozwojem konkretnego biznesu.

Na co zwracać uwagę przy rejestracji firmy?

Proces rejestracji firmy na samym początku pochłania dość sporo czasu, jednak najczęściej są to tylko jednorazowe działania. Nie można jednak pominąć:

– wyboru formy prawnej działalności,

– zgłoszenia firmy do Urzędu Skarbowego oraz ZUS-u,

– ewentualnego uzyskania pozwoleń oraz licencji przy prowadzeniu działalności gospodarczej, transportowej, czy budowlanej.

Gdy będzie miało się na uwadze datę założenia działalności, nie ma żadnego problemu ze skorzystaniem z bezpłatnych konsultacji. Udzielą ich wykwalifikowani konsultanci pracujący w iFirma. Będą oni służyli pomocą w procesie rejestracji firmy. Więcej na ten temat można przeczytać pod linkiem: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

Wpływ na zakres odpowiedzialności prawnej, sposób prowadzenia księgowości oraz obowiązki podatkowe będzie miał wybór konkretnej formy prawnej. Wyróżnia się:

– jednoosobową działalność gospodarczą,

– spółkę cywilną,

– spółkę akcyjną,

– spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Poszczególne propozycje są zróżnicowane pod względem wymogów oraz korzyści.

Przy zakładaniu działalności ważne jest zgłoszenie firmy do urzędów. Jednoosobowe działalności gospodarcze rejestrowane są w CEIDG, a spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. Obowiązkowo firmę zgłasza się do Urzędu Skarbowego oraz ZUS-u.

Ostatnie dni roku kalendarzowego to czas na dokonanie niezbędnych rozliczeń oraz podsumowań. To doskonała pora na przygotowanie strategii na okres kolejnych dwunastu miesięcy i zastanowienie się nad tym, które z dziedzin warto wykorzystać także w przyszłości przy prowadzeniu biznesu. Na zakończenie roku z pewnością znajdą się też takie, które idealnie będzie zakończyć, gdyż nie zdały egzaminu lub są nierentowne. 

 

obowiązki przedsiębiorcy (13).jpg

Bardzo ważne w tym okresie są także:

– terminowe opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne,

– staranne zamknięcie ksiąg rachunkowych,

– dokładne rozliczenie podatkowe.

Przy działalności nierejestrowanej istotne są także działania związane z przestrzeganiem przepisów przy procesie rejestracji firmy.

Przedsiębiorcy zainteresowani tym, jakie obowiązki spoczywają na nich na przełomie roku, mogą:

– działać samodzielnie,

pobrać ebooka, który jest przygotowany przez specjalistów i dostępny pod linkiem: https://www.ifirma.pl/ebook/obowiazki-przedsiebiorcy-na-przelomie-roku. Wiedza w nim zawarta skupia się na tym, co należy zrobić przed skończeniem się roku kalendarzowego oraz jak w najlepszy sposób przygotować się do kolejnych dwunastu miesięcy w biznesie.

Zadaniem każdego biznesmena jest działanie w taki sposób, by prowadzona przez niego firma była dochodowa. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu konkretnych zmian, które będą miały wpływ na pozyskiwanie nowych klientów oraz terminowe rozliczanie wszystkich zobowiązań. Wpłynie to dodatkowo na brak zaległości, czy nakładanie ewentualnych odsetek.

 W Internecie nie brakuje materiałów oraz specjalistów, których pomoc okazuje się naprawdę warta rozważenia:

– gdy nie ma się wiedzy na każdy temat,

– chce się w jeszcze większym stopniu skupić na prowadzeniu działalności gospodarczej, a nie dopełnianiu niezbędnych formalności.

Obowiązki przedsiębiorcy na koniec roku są ustalane odpowiednio wcześnie, by móc im podołać.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.