Wozy paszowe, wycinaki i ścielarki – niezbędne w każdym gospodarstwie

Efektywność i innowacyjność to wymagania jakie musi spełnić współczesne rolnictwo, aby sprostać wymaganiom dynamicznego rynku.

Efektywność i innowacyjność to wymagania jakie musi spełnić współczesne rolnictwo, aby sprostać wymaganiom dynamicznego rynku. Świadomi olbrzymiej konkurencji producenci rolni poszukują wciąż nowych rozwiązań, które będą nie tylko korzystne pod względem ekonomicznym, ale pozwolą również oszczędzać czas i nakłady pracy. Kluczową kwestią jest tutaj automatyzacja i wykorzystanie maszyn, zwłaszcza w hodowli zwierząt.

Jakość kontra potrzeby

Naprzeciw potrzebom nowoczesnych rolników wychodzi firma BvL(Bernard von Lengerich), oferująca m.in. paszowozy, ścielarki i wycinaki do kiszonki. To rodzinne przedsiębiorstwo może się pochwalić ponad 150-letnim doświadczeniem, a także niezwykle wysokimi standardami produkcji. Ich maszyny są odpowiedzią na codzienne problemy, z jakimi stykają się hodowcy. Projektanci BvL zanim przystąpią do opracowywania nowych modeli sprzętów spędzają wiele godzin na polach, w oborach, kurnikach, sadach itp., dzięki czemu maszyny maksymalnie dopasowują się do realiów hodowli i upraw.

Jak działają wozy paszowe BvL?

Zdrowie zwierząt jest bardzo istotną kwestią dla doświadczonych i troskliwych hodowców – w ogromnej mierze zależy od tego ich zysk. Dobrostan inwentarza to przede wszystkim właściwe odżywianie i dobra jakość paszy. Nakarmienie tysięcy sztuk bydła to praca wymagająca wiele wysiłku i czasu . Aby wydajność karmienia była jak najwyższa najlepiej zainwestować w łatwy w obsłudze wóz paszowy, który będzie przygotowywał TMR w możliwie krótkim czasie.

Paszowozy BvL są zaprojektowane w ten sposób, by pasza była dozowana właściwie. Dzięki asymetrycznie ustawionym otworom wysypowym pasza jest rozdzielana tak, by nie najechać na rozsypany materiał. Otwory wysypowe są wyposażone w unikalną, fałdowaną, gumową nakładkę ochronną, co gwarantuje bezpieczeństwo zwierząt i użytkowników. Wysokiej jakości zbiornik jest wyposażony w ślimak/-i mieszające wyprodukowane przy użyciu wysokoodpornej stali „HARDOX 400”.

Asortyment wozów paszowych BvL jest bardzo duży i dostosowuje się do indywidualnych potrzeb każdego hodowcy. Dostępne maszyny charakteryzują się różnymi pojemnościami (do 40 m3), jedno- i dwuślimakowe, stacjonarne i samobieżne. A nawet takie które same się załadują!

Dlaczego warto kupić wycinak do kiszonki?

Wycinaki do kiszonki to maszyny służące do wybierania kiszonki z pryzmy, przewozu bloków kiszonki do miejsc skarmiania i załadunku ich do paszowozu. Dzięki wycinakom bloki paszy są równo odcinane, a nie wyszarpywane, co ułatwia zachowanie dobrej jakości kiszonki – do wnętrza pryzmy nie wnika powietrze. Wycinaki ułatwiają odmierzenie właściwej ilości kiszonki. Ponadto straty w trakcie transportu są redukowane do minimum.

W ofercie BvL dostępne sa wycinaki szczękowe i blokowe. Jaki wycinak wybrać? To zależy od potrzeb. Do mniejszych bloków kiszonki sprawdzą się wycinaki blokowe (chociaż i w tym segmencie są modele umożliwiające wycinanie naprawdę dużych porcji kiszonki – Megastar XXL), przy wielkich blokach lub też do cięcia mokrego materiału warto wybrać wycinaki szczękowe. Każdy model można wyposażyć w dodatkowe akcesoria np.: dodatkowe urządzenia podnoszące, system wypychania, system umożliwiający przenoszenie boczne.

Czy można się obejść bez ścielarki do słomy?

Okazuje się…,że można. Niewielu rolników korzysta ze ścielarek do słomy. Tym samym utrudniają sobie życie, gdyż rozdrabnianie i rozrzucanie słomy to jedna z najbardziej pracochłonnych czynności w gospodarstwie. Przerzucenie kilku ton słomy dziennie to wysiłek nie lada…

Ścielarki BvL zasysają słomę, rozdrabniają ją ostrzami, a następnie wyrzucają przez dyszę wylotową. Ich główną zaletą jest oszczędność czasu, obniżenie strat słomy  i zwiększenie wydajności pracy. Ścielarki ograniczają emisję pyłu, a ściółka jest rozkładana równomiernie, dzięki czemu ściółkowanie można przeprowadzać rzadziej.

Ścielarki do słomy BvL dostępne są  w dwóch rodzajach:  samodzielne i zintegrowane z wozem paszowym. Umożliwiają ścielenie nie tylko słomą, ale też piaskiem, trocinami drewnianymi, separatem, mieszaniną piasku lub słomianej sieczki z wapnem. Poza hodowcami ze ścielarek mogą korzystać również ogrodnicy i sadownicy (do rozkładania słomy między grzędami owoców, do nawożenia ziemi uprawnej).

Rozwiązania proponowane przez BvL są „szyte na miarę” potrzeb nowoczesnych rolników. Są niezbędne w każdym innowacyjnym gospodarstwie. Ułatwiają pracę, generują oszczędności i wpływają na zwiększenie wydajności  produkcji rolnej.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.