Co konsumenci sądzą o zakupach na raty?

Decyzja o zakupie jakiegoś sprzętu zawsze będzie bardzo szczegółowo i na wiele sposobów przemyślana. Nie jest przecież łatwo wydać kilka tys. zł albo nawet kilkadziesiąt, tym bardziej że na przykład nie będziemy dysponować od razu taką kwotą. To decyzje zawsze bardzo trudne, choć pewną pomoc oferuje nam może oferta realizacji zakupów na raty. Czy każdy ceni sobie takie rozwiązania? Tu czasami odczucia są ambiwalentne. Na pewno występują plusy i minusy takich rozwiązań tak samo jak w przypadku innych zobowiązań finansowych.

  1. Czy zawsze warto kupować na raty?
  2. Zalety kupowania na raty
  3. Wady kupowania na raty

Czy zawsze warto kupować na raty?

Wszelkie dane statystyczne bardzo wyraźnie pokazują, że polscy konsumenci, nawet jeżeli nie zawsze korzystają z różnych źródeł finansowania, to bardzo cenią sobie pluralizm takich ofert. Lubimy mieć ten komfort psychiczny i cenimy sobie świadomość, że możemy skorzystać z takiego lub innego rozwiązania, jeżeli akurat będziemy mieli na to ochotę. Chcemy po prostu wiedzieć, że są różne drogi postępowania z ważnymi zakupami. Czy jednak jest sens i konieczność kupowania na raty, to będzie kwestią zawsze do indywidualnej analizy.

Z pewnością, jeżeli na przykład mamy jakąś pilną potrzebę, bo zepsuła się wczoraj wieczorem lodówka, która była zapakowana po brzegi, to wtedy raczej nie będziemy mieli żadnych dylematów. To samo będzie dotyczyć pralki albo sprzętu firmowego. Trudno przecież obecnie na przykład pracować bez komputera albo drukarki. Poza tym pamiętajmy także o tym, że wcale przecież nie musimy konkretnie w sklepie brać na siebie takiego zobowiązania kredytowego. Można udać się do jakiejś firmy pożyczkowej i po prostu sprawdzić oferty, a potem porównać je z tym, co jest proponowane w punkcie handlowym, gdzie chcieliśmy kupić na przykład lodówkę.

Zalety kupowania na raty

Zaletą kupowania na raty jest, jak wiadomo to, że nie musimy od razu wydać dużej kwoty pieniędzy. Będziemy tylko spłacać zobowiązanie przez jakiś okres czasu przez kilkanaście albo więcej miesięcy. Z reguły także kredyt ratalny jest o wiele bardziej korzystny od kredytu gotówkowego oferowanego w bankach albo w firmach pożyczkowych. Obydwa zobowiązania przewidują spłatę w ratach, ale jeżeli podpisujemy taką umowę kredytową w sklepie, to bardzo często oprocentowanie wynosi 0%! A to jest zdecydowany atut ceniony przez klientów. Poza tym dużym atrybutem, o którym nie możemy zapominać, jest budowanie pozytywnej historii kredytowania. Jeżeli kupujemy na raty i wywiązujemy się terminowo ze spłaty, to nasz profil w BIK-u jest pozytywny.

Wady kupowania na raty

Naturalnie musimy także mieć świadomość, że nie ma rozwiązań idealnych, jeżeli chodzi o zobowiązania finansowe. Przede wszystkim minusem będzie trwająca kilkanaście miesięcy albo dłużej świadomość, że wciąż ciąży na naszym budżecie pewne zobowiązanie. Im bardziej byliśmy zadowoleni z zakupu, ponieważ produkt był nowoczesny i kosztowny, to tym większe potem będzie zobowiązanie finansowe do spłaty.

Generalnie jednak kupowanie na raty jest cenione i zalety będą w przypadku takiej formy finansowania przeważać.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.