Jak wybrać pediatrę?

Wszystkie mamy kochają swoje dzieci. Więź z nimi wytwarza się już w okresie ciąży, kiedy to kobieta oswaja się z myślą, że zostanie matką. Chcąc dla dziecka jak najlepiej, kobiety są w stanie robić bardzo wiele. Jednym z najważniejszych dla nich aspektów jest jego bezpieczeństwo i zdrowie. Dlatego warto świadomie wybrać pediatrę.

Czy warto słuchać innych kobiet, wybierając pediatrę?

Choć wiele “młodych mam” nie lubi słuchać opinii znajomych, czasem warto zrobić wyjątek. Tak jest w sytuacji. Inne kobiety mogą być bardzo cennym źródłem informacji na temat dostępnych pediatrów.

Warto zapytać na lokalnych grupach na Facebooku, w szkole rodzenia popytać znajome z okolicy. Z pewnością chętnie podzielą się znanymi anegdotami lub podpowiedzą kto mógłby udzielić najbardziej rzetelnych informacji.

Poznaj człowieka — wybór pediatry jako osoby godnej zaufania.

Trudno byłoby, gdyby człowiek darzony przez Ciebie ogromnym zaufaniem miał odmienne zdanie na kluczowe tematy. A taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli nieopatrznie wybierzesz pediatrę dla swojego dziecka. Z tego powodu, zanim podejmiesz ostateczną decyzję — sprawdź, kim jest dany pediatra i jakie ma zdanie co do najważniejszych dla Ciebie spraw.

Zagadnienia, które najlepiej wziąć pod uwagę to: karmienie piersią, sposób rozszerzania diety czy antybiotykoterapię lub zdanie na temat szczepień. Więc oprócz wywiadu środowiskowego dobrze jest wybrać się na pierwszą wizytę (bez zapisywania jeszcze niemowlaka) i przekonać na własnej skórze, jakim człowiekiem jest wybrany przez nas pediatra.

Odległość ma duże znaczenie przy wyborze pediatry.

Ciąża często daje w kość pod względem ilości wizyt u ginekologa. Jest to jednak dopiero preludium, jeśli chodzi o wizyty u lekarzy. Przy okazji dobry czas, żeby uświadomić sobie, jak ważna jest odległość gabinetu od miejsca zamieszkania.

Często godzinna lub dłuższa podróż, będąc w ciąży, jest męcząca. A co dopiero, jeśli trzeba ją będzie odbyć z niemowlakiem? Szczególnie, jeśli coś niepokojącego będzie się działo z dzieckiem.

Nerwy mogą wtedy przejąć władzę, a mama może przeżywać je do tego stopnia, że nie będzie w stanie prowadzić samochodu. Ojciec malucha nie zawsze będzie w pobliżu, żeby przejąć rolę kierowcy. Wybierając pediatrę należy wziąć pod uwagę przychodnie znajdujące się około 15 kilometrów od miejsca zamieszkania.

Z kolei podróż komunikacją miejską, trwająca dłużej niż kilkanaście minut może źle wpłynąć na stan zdrowia dziecka. U niemowlaków nasilanie się objawów chorób często postępuje kaskadowo, dlatego czas podróży jest ogromnie ważny. Najlepiej wybrać takie przychodnie, do których dojazd jest możliwie najprostszy i najszybszy ( w obrębie jednej, maksymalnie dwóch linii autobusowych czy tramwajowych).

Kiedy wybrać pediatrę?

Pierwsza wizyta u pediatry powinna mieć miejsce, kiedy dziecko skończy 5 tygodni. Co nie oznacza, że poszukiwania można rozpocząć dopiero po narodzeniu. Czas pierwszej wizyty warto wykorzystać na zadanie ważnych dla rodziców pytań: “Na co powinnam zwrócić uwagę w zachowaniu mojego dziecka?”, “Jak lekarz ocenia rozwój mojego dziecka?”, “Jakie szczepienia będą wykonywane?”.

Jeśli pierwsza wizyta u pediatry jest dość sporym stresem, warto pomyśleć, że lekarz ten wybrał swój zawód, żeby nieść pomoc maluszkom i ich mamom. I chce dla nich jak najlepiej — tak właśnie jest w gabinecie pediatra Poznań.

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.