Menopauza – co warto wiedzieć?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

W pewnym okresie życia pojawia się u każdej kobiety i nie ma od niej ucieczki – menopauza. Co powinniśmy o niej wiedzieć, jakie są pierwsze objawy menopauzy? To i wiele innych informacji postaramy się opisać w dzisiejszym artykule.

Czym jest menopauza?

Menopauza to po prostu fachowa nazwa ostatniej miesiączki w życiu kobiety. Ma miejsce, gdy następuje ostatnie krwawienie, po nim zaś nie następuje przez rok. Jeśli jednak wystąpi takie po tym czasie, to znaczy, że mamy do czynienia z nieprawidłowością, o której należy powiadomić ginekologa. Kiedy pojawia się ten okres? Zwykle po 45.-50. roku życia, ale czas okołomenopauzalny (czyli, gdy stopniowo zmniejsza się wydzielanie estrogenów przez jajniki) rozpoczyna się już parę lat przed właściwą menopauzą. Trwać może 10 lat, więc powinniśmy postarać się, aby ten czas nie był uciążliwy.

Jak rozpoznać, że zaczyna się menopauza?

No właśnie, jak się dowiedzieć, że to już, jakie są pierwsze objawy menopauzy? Przede wszystkim nieregularne miesiączkowanie, a zaburzenia tego cyklu występują około 45 roku życia. Po pewnym czasie miesiączki w ogóle zanikają. Zmniejsza się poziom libido, zmniejsza się ochota na seks, a to często ma związek z suchością pochwy. Dużo kobiet w czasie trwania menopauzy odczuwa silne uderzenia gorąca w ciele, co powoduje zaczerwienienie skóry, zwłaszcza dostrzegalne na twarzy i tułowiu. Więcej o objawach menopauzy można znaleźć też pod linkiem http://dolecz.pl/menopauza-wszystko-co-musisz-o-niej-wiedziec/.

Menopauza pojawia się za wcześnie? Czy to możliwe?

Wczesna menopauza potrafi pojawić się już u kobiet przed 40. rokiem życia, a jej objawy są podobne do normalnej menopauzy. Jeśli więc kobieta nie ma jeszcze 40 lat albo lekko przekroczyła ten wiek, to muszą ją zaniepokoić takie objawy, jak zmiany w cyklu miesiączkowym, czyli krwawienie pojawiające się częściej niż do tej pory. Nadmierne wysuszenie skóry to kolejny niepokojący sygnał, tak samo, jak wspomniane wcześniej uderzenia gorąca, którym towarzyszy kołatanie serca. Osoby z wczesną menopauzą mają też wahania nastroju, czyli raz się pojawia pobudzenie, a za chwilę depresja.

Inne problemy

Jednocześnie mogą pojawić się inne problemy, a zwłaszcza szybkie przybieranie na wadze, bo menopauza a tycie są ze sobą związane. Odpowiedzialne są za to hormony, ale można temu zaradzić. Prostym sposobem jest zmniejszenie spożywania pokarmów i większa niż dotychczas aktywność. Dzięki temu można zatrzymać szybko pojawiający się przyrost wagi.

Każda kobieta musi sobie z tym poradzić, ale większa świadomość, wiedza o tym, czym jest menopauza, pozwala na bardziej spokojne przejście tego okresu.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.