Jak uchronić się przed udarem mózgu

Udar niedokrwienny występuje wtedy, gdy dopływ krwi do mózgu zostaje zablokowany, co w konsekwencji prowadzi do zniszczenia komórek mózgowych.

Niektórych czynników ryzyka udaru, takich jak wiek, rasa/pochodzenie etniczne czy płeć, nie można zmienić, ale wiele czynników ryzyka można modyfikować za pomocą leków i/lub zmian w stylu życia. Zarządzanie czynnikami ryzyka może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia udaru w przyszłości.

Leczenie chorób serca

Problemy sercowo-naczyniowe znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia udaru. Jednym z powodów jest to, że czynniki ryzyka chorób serca i udaru są podobne; wiele zmian w stylu życia, które są korzystne dla serca, zmniejsza również ryzyko udaru. Migotanie przedsionków szczególnie zwiększa ryzyko udaru. Jeśli cierpisz na to nieregularne bicie serca, prawdopodobieństwo wystąpienia udaru jest pięciokrotnie większe. Osoby zdiagnozowane mają jednak kilka możliwości leczenia.

Ureguluj swoje ciśnienie krwi

Normalne ciśnienie krwi wynosi mniej niż 120/80, natomiast 130/80 lub więcej jest uważane za wysokie. Gdy krew zbyt mocno naciska na ściany tętnic, może je osłabić i doprowadzić do udaru. Możesz obniżyć ciśnienie krwi poprzez regularne ćwiczenia, rzucenie palenia, utrzymanie prawidłowej wagi, opanowanie stresu, zdrową dietę i ograniczenie spożycia soli do jednej łyżeczki dziennie. Twój lekarz może również zdecydować o przepisaniu leków na ciśnienie krwi https://esomed.pl/sol-a-zdrowie/

Sprawdź swój cholesterol

Cholesterol może tworzyć płytki miażdżycowe, które przylegają do ścian tętnic, zwężając kanały przepływu krwi. Wykazano, że podwyższony poziom cholesterolu LDL jest czynnikiem ryzyka wystąpienia udaru. U pacjentów z udarem zalecamy osiągnięcie docelowego poziomu LDL poniżej 70 mg/dl. Możesz obniżyć poziom cholesterolu, ograniczając spożycie alkoholu i soli, utrzymując zdrową wagę, regularnie ćwicząc i jedząc produkty bogate w rozpuszczalny błonnik.

Kontroluj cukier

Z czasem wysoki poziom cukru we krwi spowodowany cukrzycą może uszkodzić ściany naczyń krwionośnych, ograniczając przepływ krwi. Monitorowanie poziomu cukru we krwi i leczenie cukrzycy lekami zgodnie z zaleceniami lekarza jest bardzo ważne. Zrównoważona dieta i regularne ćwiczenia również mogą pomóc w utrzymaniu cukrzycy pod kontrolą.

Rzuć palenie

Palenie może uszkadzać naczynia krwionośne, zwiększać gromadzenie się płytki nazębnej w naczyniach krwionośnych, zwiększać ryzyko powstawania zakrzepów oraz powodować zwężanie i pogrubianie naczyń krwionośnych esomed.pl

Regularnie ćwicz

Brak aktywności fizycznej przyczynia się do podwyższonego poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi, a także do otyłości, która może prowadzić do jeszcze większych problemów zdrowotnych zwiększających ryzyko udaru .

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.