Identyfikowalność produktów – dlaczego jest ważna?

Identyfikowalność produktów (ang. traceability ) to rozwiązanie, które składa się z systemu informatycznego oraz procedur, które opisują zasady rejestrowania przepływu produktów i materiałów w procesie produkcyjnym. System umożliwia śledzenie każdego półproduktu i wyrobu w całym procesie produkcyjnym, od momentu wprowadzenia surowców do fabryki, aż do momentu wysyłki produktów końcowych do odbiorców. Identyfikowalność pozwala na uzyskanie szczegółowych informacji o każdym półprodukcie i wyrobie, w tym wyników kontroli jakości, szczegółów montażu oraz czasu każdej operacji technologicznej.

Traceability w produkcji to ważny element dla każdego nowoczesnego producenta, niezależnie od branży, w której działa. System identyfikowalności pomaga poprawić jakość i wydajność produkcji, zapewniając producentom wgląd w procesy wytwarzania danego produktu w czasie rzeczywistym oraz ułatwiając analizę przyczyn źródłowych w przypadku wadliwych produktów.

Przeczytaj: https://www.dsr.com.pl/wdrozenie-narzedzia-aps-4factory-w-firmie-produkcyjnej-to-nie-musi-bolec/

Identyfikowalność powinna być ważna szczególnie dla dyrektorów i kierowników wydziałów produkcyjnych oraz dla działu kontroli jakości. Dzięki temu będą oni mieli większą świadomość zachodzących na produkcji procesów, większe możliwości zarządzania nimi oraz szybkiego i precyzyjnego reagowania na ewentualne problemy.

System identyfikowalności produktów jest szczególnie ważny dla produktów wysokiego ryzyka, takich jak żywność, wyroby medyczne czy systemy bezpieczeństwa, jednak każdy producent powinien traktować go jako priorytet. Dzięki temu będzie mógł zapewnić wysoką jakość i bezpieczeństwo swoich produktów, co zwiększy ich atrakcyjność dla klientów i przyczyni się do rozwoju firmy.

Przeczytaj: https://www.dsr.com.pl/krotki-przewodnik-po-systemach-zarzadzania-jakoscia-w-firmach-produkcyjnych/

Korzyści z zastosowania traceability 

Posiadanie szczegółowych informacji o operacjach i transakcjach w procesie produkcji pozwala producentom na dogłębną analizę procesu i kontrolę całego procesu produkcyjnego. Dzięki temu możliwe jest szybkie identyfikowanie problemów i ich rozwiązywanie, minimalizując wpływ na tempo lub jakość produkcji. Obserwowanie procesów produkcyjnych ułatwia ciągłe doskonalenie i optymalizację procesów. Identyczny proces realizowany na różnych maszynach będzie miał różny koszt, dlatego identyfikowalność pozwala na mapowanie strumienia wartości i śledzenie pochodzenia surowców oraz rzeczywistego kosztu wytworzenia wyrobu. Wdrożenie procesu identyfikowalności na całej linii produkcyjnej może również pomóc w znalezieniu kluczowych punktów, w których należy dodać czynności związane z kontrolą jakości, zwiększając odpowiedzialność i zaangażowanie pracowników na hali produkcyjnej.

Przeczytaj: https://www.dsr.com.pl/konfigurator-produktow-w-systemie-erp-4factory/

W branżach o wysokim stopniu regulacji prawnych, identyfikowalność jest obowiązkowa, a producenci muszą znać numery seryjne wyrobów oraz numery partii surowców użytych do ich produkcji. Technologie cyfrowe umożliwiają proste i bezproblemowe wykazanie pochodzenia produktów, co jest kluczowe w przypadku konieczności wycofania produktów z rynku z powodu wad zagrażających życiu lub zdrowiu konsumentów.

Źródło:

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.