Jak najlepiej dbać o trawnik w ogrodzie?

Jak najlepiej dbać o trawnik w ogrodzie?

Zadbany trawniki to miejsce nie tylko cieszące oko i pozwalające na chwilę wytchnienia ale również przestrzeń użytkowa. Odpowiednio zaprojektowana i właściwie zadbana będzie gwarancją doskonałego wyglądu cieszącego domowników. O czym więc powinniśmy pamiętać? I jak odpowiednio o zadbać o nasze trawniki?

Odpowiednio zadbany trawnik to duma każdego miłośnika ogrodnictwa. Mogło by się wydawać że jego założenie nie jest kłopotliwe a dbanie o niego kończy się jedynie na jego strzyżeniu ale to nie do końca prawda. Każdy trawnik to miejsce w którym możemy się wyciszyć oraz uspokoić myśli ale jest również gdzie aktywnie spędzamy czas. Istotne jest więc aby odpowiednio o niego dbać by cieszył nasze oczy ale też był na tyle trwały by można było z niego korzystać.

Wiosenna regeneracja trawników

Dbałość o idealnie wyglądający a co za tym idzie zdrowy i trwały trawnik opiera się na jego całorocznej pielęgnacji. Wiosną gdy tylko rozpuści się śnieg, mrozy znacznie zelżeją a ziemia odmarznie należy przystąpić do prac regeneracyjnych trawnika. Należy zacząć od dokładnego grabienia. Warto do tego celu użyć lekkich, sprężynujących szerokich grabi, które pozwolą na usunięcie pozostałych z jesieni liści lub zeschniętej trawy. Jest to o tyle istotne gdyż pod ich warstwą mogą rozwijać się groźne dla trawników grzyby.

Warto jest również przeprowadzić wertykulację naszych muraw, która zapobiegnie powstaniu filcu a gdy już on wystąpił ułatwi jego pozbycie. Filc bowiem jest nieestetycznym ale również osłabiającym trawnik problemem. Objawia się powstawaniem warstwy mchu, uschniętej trawy oraz plątaniny korzeni na powierzchni trawnika znaczenie ograniczając dostęp światła, wody i składników mineralnych w głąb gleby. Zabieg ten przeprowadza się przy użyciu wertykulatora, którego działanie polega na przecinaniu darni ostrzami. Po jego przeprowadzeniu należy ponownie dokładnie zgrabić trawnik. 

Zabiegiem, który ma za zadanie głębokie napowietrzenie trawnika jest natomiast aeracja. Jest zabiegiem delikatniejszym od wertykulacji ale działającym w głębszych warstwach gleby. Wspomaga dotlenieni korzeni i wpływa na lepsze wnikanie składników odżywczych. 

Całoroczne prace pielęgnacyjne

W ciągu całego roku należy odpowiednio nawozić trawniki. W tym celu warto jest wykorzystać sprawdzone środki i odpowiednio dobierać je w zależności od potrzeb i rodzaju trawników jakie posiadamy. Po wiosennych zabiegach regeneracyjnych warto przystąpić do pierwszego nawożenia trawnika. Należy powtarzać je w rozkładając aplikację w sumie na trzy zabiegi. Ostatni nie później niż pod koniec sierpnia. Do wyboru mamy zarówno nawozy mineralna jak i te organiczne a ich wybór będzie zależny od potrzeb naszego trawnika jak i rodzaju gleby na jakim się znajduje.

Trawę wymaga także regularnego koszenia lecz nie ma konkretnych wytycznych co do częstotliwości z jaką należy to robić. Wszystko zależne jest od tempa wzrostu, miesiąca oraz naszych potrzeb. Przyjmuje się jednak że w okresie jej największego wzrostu czyli od czerwca do sierpnia należy robić to co najmniej raz w tygodniu. Wykonując strzyżenie należy nie przesadzać z jego nadmiernym ścinaniem. Optymalną wysokością będzie od 4 cm do 4,5 cm powyżej powierzchni gleby. Całość zabiegów pielęgnacyjnych spoi odpowiednie podlewanie murawy. Warto jest je wykonywać w okresie największych upałów nie rzadziej niż co 3 dni wczesnym rankiem lub tuż po zachodzie słońca.

Artykuł powstał przy współpracy z MTDsklep.pl

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.