Najczęstsze problemy par. Jak je przezwyciężać?

Najczęściej pary borykają się z problemem niewierności i kłopotami w relacjach intymnych. Poza tym warto zwrócić również uwagę na ograniczenie wzajemnej komunikacji i brak budowania oraz podtrzymania wzajemnych relacji, co może okazać się równie destrukcyjne dla związku jak nieuczciwość czy długotrwałe komplikacje natury seksualnej.

Niewierność w związku

Jednym z czynników, który wskazywany jest jako najczęstsza przyczyna rozpadu związków jest niewierność jednego z partnerów, podczas gdy drugi oczekuje bezwzględnej lojalności, która przejawia się także w wierności.

Nie wszystkie pary jednak podchodzą do tego problemu na tyle radykalnie, żeby uznać związek za zakończony w momencie, kiedy niewierność wyjdzie na jaw. Motywacja dla prób ratowania związku jest różna – incydentalność takiego zdarzenia, długa i udana dotąd relacja, wspólny kredyt czy małoletnie dzieci. Jeśli jesteście skłonni do kontynuacji związku mimo niewierności jednego z partnerów, warto zwrócić się o poradę do specjalisty – doświadczony psycholog czy terapeuta może bardzo pomóc w naprawieniu relacji.

Problemy w kontaktach intymnych

Negatywnie w dość znaczącym stopniu na jakość związku wpływają także kłopoty w relacjach intymnych. Problemy z erekcją mają coraz młodsi mężczyźni. Oczywiście zwykle nie jest to związane z fizjologią, lecz długotrwałym i silnym stresem, który obniża libido i sprawia, że seks zmienia się z przyjemności w problem. Na szczęście dzisiejsza farmacja radzi sobie z nim dość dobrze. Przykładowym rozwiązaniem może być Cialis – lek na problemy z potencją.

Farmakologii zawsze powinna towarzyszyć również zmiana nawyków i trybu życia prowadząca do redukcji przewlekłego stresu, który negatywnie wpływa na cały organizm prowadząc z czasem również do wielu innych zaburzeń.

Brak czasu na podtrzymanie relacji

Szybkie i intensywne życie nie sprzyja budowaniu relacji, zwłaszcza jeśli większość czasu w ciągu dnia spędza się oddzielnie. Częste podróże w celach zawodowych czy miejsce pracy znacznie oddalone od domu stanowią przeszkody na drodze do stworzenia i utrzymania spójnego i opartego na bliskości związku.

Niestety, niewłaściwie wykorzystywane zdobycze cywilizacji takie jak komputery, smartfony czy media społecznościowe przyczyniają się do pogłębienia powstających między partnerami barier. Jeśli więc spędzacie ze sobą mało czasu, spróbujcie poukładać sobie codzienne obowiązki tak, żeby wspólnie spędzonych chwil było więcej. Zadbajcie też o jakość dzielonego ze sobą czasu. Może zamiast oglądania serialu, zjedzcie razem miłą kolację przy świecach i po prostu porozmawiajcie ze sobą.

Komunikacja sprowadzona do niezbędnego minimum

Z ograniczoną ilością wspólnie spędzanego czasu wiąże się bezpośrednio kolejny częsty problem par – brak komunikacji. I nie chodzi tu o różnice poglądów czy odmienne zdanie na pewne tematy, lecz o fizyczny, realny brak porozumiewania. Przyjrzyj się własnemu życiu i sprawdź, jak często rozmawiasz ze swoją partnerką czy partnerem. W wielu związkach komunikacja sprowadza się do szybkich „rozliczeń” z poleceń wydanych sobie wzajemnie wcześniej oraz do sformułowania kolejnych. Niepokojące są dane, z których wynika, że partnerzy potrafią nie rozmawiać ze sobą tygodniami, porozumiewając się niemal wyłącznie za pomocą komunikatorów czy smsów, a poranną i wieczorną wymianę zdań ograniczyć do zdawkowego „kupiłeś chleb?” albo „zrób jutro po pracy zakupy”. Jeśli zauważasz, że twój związek przypomina taką właśnie relację, zacznij rozmawiać z partnerem czy partnerką. Wymieniajcie poglądy, wyrażajcie opnie, nie ograniczajcie się do krótkich komend – to prosta droga do osamotnienia, nawet jeśli fizycznie jesteście w związku.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.