Gdzie montuje się łożyska ślizgowe?

Konstrukcja układów mechanicznych składa się z wielu elementów. Wśród nich znajdują się m.in. różnego typu łożyska. Przy układach o małym obciążeniu stosuje się łożyska ślizgowe. Znajdziemy je w wielu maszynach i sprzętach codziennego użytku. Dowiedz się, czym są łożyska ślizgowe, jakie są ich podstawowe zalety oraz zastosowanie.

Łożyska ślizgowe – charakterystyka

Łożysko ślizgowe stanowi jeden z elementów układu mechanicznego. Odpowiada w nim m.in. za przenoszenie obciążeń oraz utrzymanie ruchu elementów obracających się względem siebie. Modele ślizgowe wykorzystywane są tam, gdzie niezbędne jest wprawienie części układu w ruch obrotowy oscylacyjny lub posuwisto-zwrotny. Aby to było możliwe, łożyska tego typu muszą być wyposażone w element obrotowy, który umieszcza się bezpośrednio w panewce cylindrycznej. Ponadto w budowie tej części nie uwzględnia się ruchomych elementów pośredniczących. Takie łożysko przygotowane jest na przenoszenie obciążeń oraz skuteczne tłumienie drgań i hałasu w układach o niewielkim obciążeniu i niskich prędkościach obrotowych.

Podstawowy podział łożysk ślizgowych

Kluczem do sukcesu przy budowie układu jest odpowiednie dobranie łożysk do jego specyfiki. Obecnie stosuje się kilka rodzajów łożysk ślizgowych. Podstawowy podział uwzględnia rodzaj aplikacji środka smarnego do układu i zgodnie z nim na rynku dostępne są:

  • łożyska suche
  • łożyska hydrostatyczne
  • łożyska powietrzne
  • łożyska hydrodynamiczne
  • łożyska olejowe

Ponadto ze względu na prędkość obrotową układu wymienia się łożyska o: prędkości obwodowej zmiennej, prędkości obwodowej stałej oraz ruchu obrotowym oscylacyjnym. Pamiętaj też o tym, aby dobrać część bezpośrednio do kierunku obciążeń układu, stawiając na łożyska: poprzeczne, skośne lub wzdłużne.

Kluczowe zalety łożysk ślizgowych w układach mechanicznych

Łożyska ślizgowe doskonale sprawdzają się konstrukcjach z małym obciążeniem. Przedstawiciele różnych branż doceniają je m.in. ze względu na dobre parametry pracy i właściwości. Tego rodzaju łożyska dobrze tłumią ewentualne drgania wału oraz hałas, a także przenoszą obciążenia pomiędzy elementami układu. Do tego są relatywnie tanie w zakupie, proste w montażu i konserwacji oraz odporne na zjawisko korozji. Inne kluczowe zalety łożysk ślizgowych to m.in.:

  • niewielka waga;
  • tolerancja na zanieczyszczenia;
  • różne kształty i materiał produkcyjny;
  • odporność na pracę w trudnych warunkach przy bardzo wysokich lub bardzo niskich temperaturach. 

Gdzie montuje się łożyska ślizgowe?

Najczęściej łożyska ślizgowe montuje się w niewielkich konstrukcjach o małym obciążeniu.  Dobrej jakości produkty znajdziesz w Grupie Marat pod linkiem: https://sklep.grupamarat.pl/lozyska_zespoly_lozyskowe/lozyska_slizgowe,cat-114 . Sprawdzą się tam, gdzie występuje konieczność redukcji hałasu oraz drgań wału. Spotykamy je w konstrukcji maszyn z przemysłu: spożywczego, motoryzacyjnego, hutniczego, lotniczego, rolniczego itd. Ponadto znajdują zastosowanie w budowie komputerów, rowerów czy też zegarków.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.