Jakich błędów nie popełniać przy montażu karniszy?

Karnisze to nie tylko praktyczny element wyposażenia okna, ale również dekoracja, która może nadać wnętrzu charakteru. Chociaż montaż karnisza wydaje się prostym zadaniem, łatwo popełnić błędy, które mogą negatywnie wpłynąć na estetykę i funkcjonalność aranżacji. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy montażu karniszy? Przeczytaj, aby wiedzieć, jak ich uniknąć.

Błąd numer 1. Niedopasowanie karnisza do stylu wnętrza

Wybór karnisza powinien być podyktowany nie tylko funkcjonalnością, ale również stylem wnętrza. Do nowoczesnych aranżacji sprawdzą się proste, minimalistyczne karnisze w kolorze białym, czarnym lub srebrnym. W przypadku wnętrz klasycznych, dobrym wyborem będą karnisze drewniane lub mosiężne. Nie decydujmy się na konkretny karnisz tylko dlatego, że jest np. prosty w montażu lub tani. Jeśli nie będzie pasować do wystroju wnętrza, może negatywnie wpłynąć na całą misterną aranżację pokoju. 

Błąd numer 2. Nieprawidłowo dobrana długość karnisza

Karnisz powinien być co najmniej 15-20 cm szerszy od okna. Pozwoli to na swobodne przesuwanie zasłon i firan, a także zapewni odpowiednie oświetlenie wnętrza. Tej wielkości karnisz umożliwi także odsłonięcie całej wnęki okiennej, dzięki czemu zasłona nie będzie przesłaniała światła okna w ciągu dnia. 

AdobeStock_407377117.jpeg

Błąd numer 3. Zły wybór wysokości montażu

Karnisz powinien być zamontowany na wysokości co najmniej 10-15 cm nad górną krawędzią okna. W przypadku okien balkonowych, karnisz można zamontować wyżej, aby nie utrudniać otwierania i zamykania drzwi.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: https://www.karnix.pl/na-jakiej-wysokosci-wieszac-karnisz-karnisz-ile-od-sufitu.html

Błąd numer 4. Niewłaściwy dobór kołków montażowych

Kołki montażowe powinny być dobrane do rodzaju ściany, na której będzie montowany karnisz. W przypadku ścian murowanych, należy użyć kołków rozporowych. Do ścian kartonowo-gipsowych, konieczne są specjalne kołki do tego typu ścian.

Nie przepadasz za majsterkowaniem i gdy słyszysz “kołki montażowe” masz ochotę uciec? Dowiedz się, jak zamontować karnisz bez wiercenia: https://www.karnix.pl/jak-zamontowac-karnisz-bez-wiercenia.html

Musisz jednak pamiętać, że tego typu karnisze montuje się za pomocą specjalnych klejów lub taśm montażowych i przez to nie są tak wytrzymałe, jak karnisze montowane na kołki. Na takim karniszu nie powiesisz ciężkich zasłon.

Błąd numer 5. Niepoprawny montaż karnisza na skosach

W przypadku okien dachowych, konieczny jest montaż karnisza na skosach. Do tego celu można użyć specjalnych karniszy skosowych lub szyny sufitowej. Może to stanowić wyzwanie, jeśli do tej pory nie mieliśmy okazję montować takiego rodzaju dekoracji okiennej. Z naszym artykułem uda Ci się to za pierwszym razem: https://www.karnix.pl/jak-zamontowac-karnisz-na-skosach.html

AdobeStock_558006972.jpeg

Błąd numer 6. Nieodpowiedni montaż szyny sufitowej

Szyna sufitowa to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą ukryć karnisz i uzyskać efekt przestronnego wnętrza. Montaż szyny sufitowej jest nieco bardziej skomplikowany niż montaż karnisza drążkowego, ale efekt końcowy jest zdecydowanie bardziej efektowny. Jeśli wie się, w jaki sposób podejść do tego zadania, montaż szyny sufitowej nie musi być trudny. Przeczytaj artykuł: https://www.karnix.pl/jak-zamontowac-karnisz-sufitowy-montaz-szyny-sufitowej-krok-po-kroku.html 

Unikając wyżej wymienionych błędów, można mieć pewność, że karnisz będzie zamontowany prawidłowo i będzie służyć przez wiele lat. Pamiętaj, że przed montażem karnisza, należy dokładnie sprawdzić instrukcję dołączoną do zestawu. Nim zaczniesz montować swój karnisz zawsze sprawdź, czy ściana jest w dobrym stanie. Korzystaj z poziomicy, aby zamontować swój nowy karnisz prosto, a przed powieszeniem na nim zasłon zrób test obciążeniowy.

Chcesz wiedzieć więcej na temat montażu karniszy? Sprawdź: https://www.karnix.pl/jak-zamontowac-karnisz.html 

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.