Wyjazd na Erasmusa – jak się przygotować?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Program Komisji Europejskiej, dotyczący wyższego szkolnictwa, gwarantujący finansowe wsparcie dla studentów, wyjeżdzających do zagranicznych placówek edukacyjnych, został uruchomiony ponad trzydzieści lat temu. Erasmus cieszy się także zainteresowaniem młodych osób w Polsce. W jaki sposób przygotować się do zagranicznych studiów?

Kurs językowy

Szkoły Lincoln prowadzą specjalne zajęcia, pozwalające dostosować program lekcji do zapotrzebowania konkretnego ucznia. Kurs z native speakerem można realizować za pośrednictwem internetowych komunikatorów w dowolnym miejscu. Częstotliwość zajęć dostosowywana jest do harmonogramu kursanta. Lekcje angielskiego online z native speakerem stanowią doskonałą formę przygotowania do wyjazdu na Erasmus. Uczeń, może bowiem poznać charakterystyczne słownictwo stosowane przez użytkowników danego języka. Kursant ma ponadto szansę zapoznania się z kulturą państwa, do którego udaje się w ramach programu.

Budżet

Studenci, wybierający się na zagraniczną uczelnię, otrzymują stypendium. Dofinansowanie nie pokrywa jednak wszystkich kosztów związanych z wyjazdem poza RP. Wysokość stypendium zależy od kraju, do którego udaje się dana osoba. Wiele uczelni przelewa dofinansowanie na konto studenta z góry. Zdarza się jednak, że w początkowej fazie przyznawana kwota stanowi kilkadziesiąt procent standardowego stypendium. Przed wyjazdem każdy uczeń powinien więc dobrze oszacować wszelkie wydatki tak, by pobyt w zagranicznym kraju był komfortowy.

Nocleg

Za transport do wybranego państwa odpowiada student. Musi on również pokryć koszt podróży. W przypadku lotu samolotem warto zdecydować się na rezerwację biletu kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem. Takie rozwiązanie umożliwia redukuję kosztów transportu. W przypadku noclegu warto zdecydować się na zakwaterowanie w akademiku. Przed wyjazdem należy jednak upewnić się, czy w pobliżu domu studenta znajdują się sklepy z żywnością, punkty gastronomiczne i inne potrzebne punkty. Warto ponadto opracować dojazd z akademika na uczelnię.

Erasmus jest programem skierowanym do młodych osób, pragnących poznać kulturę i obyczaje wybranego, europejskiego kraju. Przed wyjazdem warto jednak dobrze opanować język użytkowany w danym państwie i oszacować wydatki związane z pobytem poza Polską.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.