Premier o zakazie przemieszczania się w sylwestra: to apel do zdrowego rozsądku

Warszawa, 30.12.2020. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas transmisji konferencji prasowej z KPRM w Warszawie, 30 bm. Premier zapowiedzia³ program wsparcia terenów poPGR-owskich. (kf) PAP/Pawe³ Supernak
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

To nie tylko apel do zdrowego rozsądku; to apel, by przypomnieć sobie, jak wszyscy przestrzegaliśmy przepisów wiosną i jak szybko mogliśmy osiągnąć niezłe rezultaty – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, pytany o zakaz przemieszczania się w sylwestra.

Podczas środowej konferencji prasowej szef rządu pytany był o kwestię zakazu przemieszczania się w sylwestrową noc oraz o pojawiające się głosy, że nie można wprowadzać takiego zakazu rozporządzeniem. Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 roku ograniczające w noc sylwestrową (od godz. 19.00 31 grudnia do godz. 6.00 1 stycznia) poruszanie się tylko do przypadków wykonywania czynności służbowych lub realizacji potrzeb życiowych.

“Myślę, że najlepiej przywołać sytuację z wiosny – wiosną były wdrożone podobne ograniczenia i nikt nie miał wątpliwości, że one powinny być przestrzegane. To nie tylko apel do zdrowego rozsądku, to apel, by przypomnieć sobie, jak wszyscy przestrzegaliśmy przepisów i jak szybko dzięki temu mogliśmy osiągnąć niezłe rezultaty” – odpowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Obecny na konferencji wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker wskazywał z kolei, że “te przepisy nie są przeciw komukolwiek, są przeciw wirusowi”. “I, tak jak pan premier mówi, tu należy apelować przede wszystkim do zdrowego rozsądku, bo przepisy są po to, by ten wirus, z którym się zmagamy, się nie rozprzestrzeniał” – zaznaczył.

Podkreślił, że jest przepis i ten przepis będzie przez służby egzekwowany. “O wyniku interwencji będzie decydował policyjny patrol i to policyjny patrol będzie ocenił, czy te działania są zgodne z przepisem, czy nie. A przede wszystkim policja tego dnia, jak zawsze w sylwestra, a może teraz szczególniej, będzie kontrolowała trzeźwość kierowców, będzie także reagowała na spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, tak jak co roku” – tłumaczył wiceminister.

“Ale ten szczególny rok polega też na tym, że jest przepis o niezbędnych kwestiach życia codziennego i on będzie także egzekwowany przez patrole policji, które będą interweniowały” – powiedział. (PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.