Jak stworzyć portfolio online?

Jak stworzyć portfolio online?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na pracę freelancera. Brak narzuconych godzin, możliwość pracy zdalnej i przede wszystkim bycie swoim własnym szefem to czynniki, które wpływają na popularność tej formy zatrudnienia. Choć wszystko brzmi naprawdę świetnie, osoby samozatrudnione muszą przede wszystkim zadbać o dotarcie do potencjalnych klientów. Wówczas najlepiej zdecydować się na portfolio online. Poniżej poznasz zasady rządzące marketingiem internetowym.

Chwytliwa nazwa, czyli parę słów o domenach

Praca freelancera cieszy się ogromną popularnością i choć niemal każdy może zdecydować się na samozatrudnienie, zdecydowaną większość tej grupy tworzą osoby zajmujące się szeroko rozumianą sztuką. Fotografia, malarstwo, ale też copywriting czy modeling, to zawody, które przodują w tej formie zatrudnienia. Jednak, niezależnie od naszej specjalizacji, musimy zadbać o odpowiednią widoczność strony. Pierwszym krokiem będzie wybór domeny. Choć brzmi to jak największa oczywistość, należy pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach.

Wybierając domenę, najlepiej kierować się zasadą „im prościej, tym lepiej”. Choć wyszukane i oryginalne nazwy budzą sympatię, mało kto o nich pamięta. Zazwyczaj dysponujemy około sześćdziesięcioma znakami, jednak krótsze nazwy wykazują znaczne lepsze wyniki. Poza tym dobrze, by w nazwie naszej strony zawrzeć słowo klucz, które sprawi, że potencjalny klient od razu rozpozna profil naszej działalności. Choć od niedawna można korzystać ze znaków diakrytycznych, większość specjalistów odradza takie rozwiązanie. Wynika to z tego, że klienci zapamiętują ogólną nazwę, mało kto zwraca uwagę na wszelkiego rodzaju myślniki czy kropki.

Serwer dopasowany do Twoich możliwości

Podstawę każdej strony stanowi odpowiednio dobrany serwer. W przypadku portfolio najlepiej zdecydować się na tani hosting (https://www.sprintdatacenter.pl/tani-hosting-www). Tego typu usługa jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w internecie. Hosting polega na wydzieleniu przestrzeni dyskowej pod dane. Każdy klient może określić wielkość pakietu, który najlepiej spełni ich potrzeby, dzięki czemu nie jesteśmy narażeni na dodatkowe koszty.

Drugim często wybieranym wyjściem jest serwer VPS (https://www.sprintdatacenter.pl/serwer-wirtualny-tani-vps), który odznacza się znacznie większymi możliwościami konfiguracji, ale przy okazji wiąże się z wyższą ceną. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się szczególnie w przypadku portalu o dość imponującej liczbie odwiedzin. Z tego względu najlepiej rozpocząć od prostego hostingu i wraz ze wzrastającą popularnością przerzucić się na serwer VPS.

Walory estetyczne

Jako że Twoja strona ma stanowić reprezentację Twoich umiejętności, warto zadbać o jej odpowiedni wygląd. Przede wszystkim zwróć uwagę na przejrzystość strony i widoczność wszystkich elementów – również na urządzeniach mobilnych, stanowiących podstawę przeglądania stron internetowych. Możesz również zadbać o stworzenie własnego znaku wodnego. To szczególnie dobry wybór w przypadku zdjęć czy rysunków – oznaczenie nimi Twoich prac zmniejszy ryzyko wykorzystania ich przez inne osoby.

Jak widać, stworzenie własnego portfolio to przede wszystkim działanie wielostopniowe, które wymaga od nas posiadania spójnej koncepcji. Jednak inwestycja w odpowiedni serwer znacznie ułatwi nam całe zadanie – nie czekaj i skontaktuj się ze Sprint Data Center. Podpowiemy, co będzie dla Ciebie najlepsze.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.