Typy szczoteczek elektrycznych. Którą wybrać?

Szczoteczki elektryczne usuwają znacznie więcej nieczystości z jamy ustnej niż szczoteczki manualne, tym samym zapewniając jej pielęgnację na wysokim poziomie. Dzięki temu lepiej zabezpieczają nas przed różnymi dolegliwościami zębów czy dziąseł. Możemy wyróżnić kilka rodzajów szczoteczek elektrycznych, które różnią się od siebie sposobem działania, rodzajem zastosowanej technologii, liczbą funkcji oraz kilkoma innymi czynnikami. Poznaj typy szczoteczek elektrycznych, jeśli wciąż zastanawiasz się, którą szczoteczkę wybrać.

Najpowszechniejszy typ szczoteczek elektrycznych to szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne. Wykonują nie tylko ruchy obrotowe, ale również oscylacyjne, czyli z boku na bok. Z tego względu nazywane są czasami szczoteczkami 2D. Szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne posiadają okrągłą główkę czyszczącą i pracują w tempie około 5 000 obrotów na minutę pracy, podczas gdy zwykłe szczoteczki manualne wykonują jedynie kilkaset ruchów w tym samym czasie. Mogą być wyposażone w funkcje ułatwiające szczotkowanie zębów, np. czasomierze czy czujnik siły nacisku, a także kilka trybów pracy oraz końcówki wymienne o różnym przeznaczeniu. To urządzenia dobre dla początkujących użytkowników.

Szczoteczka oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjna

Szczoteczka oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjna to ulepszony wariant wyżej opisywanego urządzenia elektrycznego. Oprócz wcześniej wymienionych typów ruchów wykonuje również ruchy pulsacyjne, polegające na delikatnym odsuwaniu i dociskaniu włókien końcówek do powierzchni zębów. Można więc stwierdzić, że urządzenie wykonuje ruchy 3D. Tego rodzaju szczoteczki mogą generować do 45 000 pulsacji na minutę pracy, czyli 10 000 ruchów oscylacyjno-rotacyjnych.

Szczoteczka soniczna – jak działa?

Szczoteczka soniczna (z ang. „sonic”, czyli „dźwiękowa”) to zaawansowany technologicznie model szczoteczki elektrycznej, który wyróżnia się technologią soniczną, czyli dźwiękową, a także podłużną główką czyszczącą. Podczas jej pracy cząsteczki pasty do zębów, śliny i wody łączą się ze sobą, a powstałe mikrobąbelki trafiają nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, skutecznie oczyszczając je z płytki nazębnej, osadów, bakterii i resztek pokarmowych. Drgania soniczne docierają na odległość 4 mm od zakończenia włosia, dzięki czemu nie ścierają nieczystości w sposób mechaniczny. Takie szczoteczki charakteryzują się nie tylko skutecznością, ale i delikatnością w swoim działaniu, co wpływa na bezpieczeństwo dziąseł.

Szczoteczki soniczne pracują z prędkością nawet do 96 000 ruchów na minutę pracy. Do tego posiadają przydatne funkcje, np. czujnik siły nacisku, wskaźnik zużycia włosia, czasomierze, tryby pracy (w tym tryb do masażu dziąseł) czy możliwość połączenia się z aplikacją mobilną za pomocą.

Szczoteczka ultradźwiękowa

Szczoteczka ultradźwiękowa zdecydowanie różni się od szczoteczki sonicznej, gdyż podczas swojej pracy wytwarza fale o dużo wyższej częstotliwości, wynoszącej od 1,4 do 1,6 Mhz, które rozbijają łańcuchy bakterii jeszcze skuteczniej. Ponadto fale ultradźwiękowe docierają na odległość 7 mm powyżej główki szczoteczki, dzięki czemu zapewniają oczyszczanie trudno dostępnych obszarów, efektywną pielęgnację miejsc wokół elementów aparatów ortodontycznych, mostów, koron i protez, a także zdrowotny masaż dziąseł, poprawiający ich ukrwienie oraz stan ogólny. Kolejną zaletą szczoteczek ultradźwiękowych jest zapobieganie stanom zapalnym jamy ustnej i chorobom przyzębia, co sprawia, że czasami nazywane są także szczoteczkami terapeutycznymi i leczniczymi.

Szczoteczka magnetyczna

Szczoteczka magnetyczna wyposażona jest w liniowy napęd magnetyczny, który połączony jest bezpośrednio z okrągłą główką urządzenia, a co za tym idzie – przenosi energię od razu na włókna. Mikrowibracje rozbijają płytkę bakteryjną, a ruchy oscylacyjno-rotacyjne pozbywają się zbędnych osadów i resztek pokarmowych. Szczoteczka magnetyczna usuwa nawet do 100% płytki nazębnej, dobrze radzi sobie również z przebarwieniami powierzchniowymi. Jak przystało na nowoczesne urządzenie do pielęgnacji jamy ustnej, posiada szereg istotnych funkcji. Dodatkowym plusem jest fakt, iż podczas mycia zębów szczoteczką magnetyczną ludzka ręka nie musi wykonywać dodatkowych ruchów.

Którą szczoteczkę elektryczną wybrać?

Nie wiesz, która szczoteczka elektryczna będzie dla Ciebie najlepsza? Wybór odpowiedniego urządzenia przeznaczonego do higieny jamy ustnej powinien być uzależniony od kilku ważnych aspektów, m.in. od doświadczenia w stosowaniu tego typu przyrządów, stanu zębów i dziąseł czy zasobności portfela. Przed dokonaniem właściwego warto skonsultować się ze stomatologiem, który poleci odpowiednią szczoteczkę, ale przedtem dokładnie obejrzy Twoją jamę ustną. Warto zajrzeć też na stronę, gdzie znajdziesz różne zestawienia popularnych modeli oraz ranking szczoteczek dla dzieci.

Jeśli zależy Ci na skutecznym, a zarazem delikatnym oczyszczaniu zębów i dziąseł, wybierz szczoteczkę soniczną. Z kolei szczoteczki ultradźwiękowe rekomendowane są w przypadku poważnych dolegliwości jamy ustnej. W przypadku, gdy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze szczoteczkami elektrycznymi, zastanów się nad kupnem podstawowego modelu rotacyjno-oscylacyjnego lub rotacyjno-oscylacyjno-pulsacyjnego.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.