Postępowanie upadłościowe — przebieg, konsekwencje, pomoc

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to często jedyny sposób na oddłużenie i możliwość wyjścia z trudnej sytuacji finansowej. Pozwala on bowiem na redukcję lub umorzenie zobowiązań z powodu niewypłacalności. Postępowanie upadłościowe jest procesem wieloetapowym. Sprawdźmy więc, jak przebiega i do jakich skutków prowadzi. 

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej — kiedy i dla kogo? 

Prawo upadłościowe przewiduje możliwość wnioskowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej osobom nieposiadającym statusu przedsiębiorcy. Oznacza to więc, że prawo to przysługuje jedynie osobom fizycznym. 

O ogłoszeniu upadłości warto pomyśleć przede wszystkim w sytuacji całkowitej niewypłacalności. Jeśli wszystkie podjęte próby spłacania długów zawiodły, to może być jedyne rozwiązanie. W przeciwnym razie łatwo będzie wpaść w spiralę długów. Co właściwie dokładnie oznacza niewypłacalność? Mówiąc krótko, jest to utrata zdolności do regulowania zobowiązań. Warto podkreślić jednak, że aby mieć szansę na pozytywne rozpatrzenie sprawy, niewypłacalność musi być niezawiniona, czyli nie może być konsekwencją rażącego zaniedbania ze strony osoby zadłużonej.

Wszystkie przypadki są jednak oczywiście rozpatrywane w sposób indywidualny. Z tego też powodu przed ogłoszeniem upadłości warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia prawnego. Obecnie swoje usługi oferuje wiele kancelarii specjalizujących się właśnie w upadłościach. Bez wątpienia jest to skuteczny  sposób, by zrobić wszystko dokładnie tak, jak należy, a tym samym zwiększyć szansę na pozytywne zakończenie sprawy i pozbycie się zadłużenia.  

Postępowanie upadłościowe — jak przebiega? Etapy krok po kroku 

Postępowanie upadłościowe składa się z wielu etapów, które następują jeden po drugim, aby doprowadzić w końcu do jego zakończenia. Pierwszym z nich jest oczywiście samo złożenie wniosku do Sądu Rejonowego. Może zrobić to dłużnik bądź wierzyciel. Warto pamiętać jednak, że złożenie takiego wniosku jest płatne. Następnie, jest on rozpatrywany pod względem poprawności i spełnienia warunków przez osobę go składającą. Na tym etapie sąd może odrzucić lub oddalić wniosek, co jednocześnie zamyka sprawę, lub go przyjąć i ogłosić upadłość dłużnika. 

Postępowanie upadłościowe na tym jednak się nie kończy. Teraz następuje bowiem etap właściwego postępowania upadłościowego. Sprawa zostaje przekazana syndykowi, którego zadaniem jest ustalenie składu masy upadłości. Stąd przechodzimy do likwidacji masy upadłości. Co oznacza, że wszystkie dobra materialne i majątek, który wchodzi w jej skład przeznaczony zostaje na spłatę wierzycieli oraz na pokrycie kosztów postępowania.

Jak wygląda zakończenie postępowania upadłościowego? Tutaj ostatnie słowo ma oczywiście sąd. Najczęściej przychyla się on do planu spłaty sporządzonego przez syndyka i właśnie na tym postępowanie się kończy. Najważniejsze skutki zakończenia postępowania upadłościowego dla dłużnika to:

Jak długo trwa postępowanie upadłościowe? 

Czas trwania postępowania upadłościowego nie jest ściśle określony. Jest zależny od stopnia skomplikowania sprawy, dlatego też wszystko zależy tu od czynników indywidualnych. Najczęściej cały proces trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Istnieją jednak także sytuacje, gdzie sprawy takie ciągną się nawet przez kilka lat.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.