Co zrobić, gdy przerwiemy polisę u naszego ubezpieczyciela?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a za jego brak grożą dotkliwe kary finansowe. Czasem jednak — z bardzo różnych powodów — dochodzi do przerwania ciągłości tej polisy, co niestety może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Zobacz, jak się zachować w takiej sytuacji i co możesz zrobić, by nie wpłynęło to mocno na stan Twoich finansów.

Co może Ci grozić za brak ubezpieczenia OC?

Ponieważ ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu, jego brak ma poważne konsekwencje finansowe. Musisz bowiem zapłacić karę, której wysokość zależy od tego, przez jaki czas korzystałeś z nieubezpieczonego auta. Waha się ona od kilkuset złotych w przypadku kilku dni bez ubezpieczenia, do nawet około 4000 złotych przy okresie powyżej dwóch tygodni. Dodatkowo musisz liczyć się z faktem, że w razie spowodowania kolizji lub wypadku w trakcie jazdy nieubezpieczonym samochodem, za szkody poniesione przez osoby trzecie zapłacisz z własnej kieszeni.

Nawet jeśli nie jesteś aktualnie właścicielem pojazdu, przerwanie ciągłości ubezpieczenia OC może być dla Ciebie bardzo niekorzystne. Jeżeli masz wypracowane zniżki, pamiętaj, że możesz je stracić (sprawdź więcej tutaj: https://kioskpolis.pl/przerwa-w-ubezpieczeniu-wplyw-na-wysokosc-znizek/). Zazwyczaj dzieje się tak, jeśli nie wykupisz OC przez okres dwóch lat — musisz wówczas zacząć pracować na swoje zniżki od początku. Nie jest to jednak regułą i zależy od zasad panujących w konkretnej firmie ubezpieczeniowej. Czasami ryzykowna okazuje się dopiero przerwa licząca 6 lat, innym razem za każdy rok przerwy odejmowane jest np. 10% zniżki.

Przerwa w OC po zakupie nowego samochodu

Polisa OC jest przedłużana automatycznie, jeśli nie wypowiesz umowy ubezpieczeniowej. Musisz jednak pamiętać, że zasada ta nie dotyczy polisy przejmowanej od poprzedniego właściciela auta. Jeżeli kupujesz używany samochód i pozostawiasz sobie ubezpieczenie wybrane przez dotychczasowego właściciela, możesz z niego korzystać do końca okresu obowiązywania polisy. Jednak gdy jej ważność wygaśnie, nie przedłuży się ona automatycznie — musisz pamiętać o jej przedłużeniu!

W przypadku osób, które zdecydowały się po zakupie używanego auta na rezygnację z dotychczasowej firmy ubezpieczeniowej, problemem może być niepodpisanie nowej umowy z ubezpieczycielem na czas. Pamiętaj, że nową polisę musisz mieć najpóźniej w dniu podpisania umowy sprzedaży! Za każdy dzień bez ważnego ubezpieczenia OC zapłacisz karę.

Kiedy nie musisz obawiać się przerwania polisy?

Na szczęście nie zawsze niedopatrzenie musi skutkować od razu poważnymi konsekwencjami. Jeżeli nie wypowiedziałeś umowy i nie zmieniasz firmy ubezpieczeniowej, polisa OC przedłuża się automatycznie. Dlatego nie ma powodów do obaw, jeśli zdarzyło Ci się przegapić termin jej wygaśnięcia — ważne jest jednak, by opłacać na czas wszystkie składki.

Nie musisz mieć wykupionego OC, jeśli sprzedałeś swoje auto i nie posiadasz żadnego nowego pojazdu. Nie zapomnij jednak, że zbyt długa przerwa oznaczać może utratę ewentualnych zniżek.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.