Petycja do Burmistrza Śremu Adam Lewandowskiego w sprawie lekcji o mowie nienawiści w śremskich szkołach

W sieci pojawiła się petycja zainicjowana przez Tomasza Żaka, a która skierowana jest do Burmistrza Śremu Adama Lewandowskiego w sprawie lekcji o mowie nienawiści w śremskich szkołach. Sam Tomasz Żak przyznaje, iż petycja jest każdego, kto ją podpisze, a sam wzorował się na podobnej inicjatywie działaczy toruńskich.

Śmierć Pawła Adamowicza podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wszystkich poruszyła. Wczoraj wieczorem, 14 stycznia br. w Śremie jak w wielu miastach odbyło się spontaniczne wydarzenie upamiętniające zamordowanego prezydenta Gdańska (https://www.naszsrem.pl/2019/01/srem-upamietni-smierc-pawa-adamowicza-zdjecia-szymon-madry.html). Bardzo ważnym tematem poruszanym obok tych strasznych wydarzeń stała się próba zatrzymania tzw. mowy nienawiści oraz hejtu wśród społeczeństwa.

Petycja znajduje się tutaj: Petycja do Burmistrza Śremu Adam Lewandowskiego w sprawie lekcji o mowie nienawiści w śremskich szkołach.

Petycja do Burmistrza Śremu Adam Lewandowskiego w sprawie lekcji o mowie nienawiści w śremskich szkołach:

Szanowny Panie Burmistrzu,

Jesteśmy głęboko poruszeni tragedią, jaka miała miejsce 13 i 14 stycznia w Gdańsku. Prezydent tego miasta Paweł Adamowicz został ugodzony nożem podczas uczestnictwa w akcji charytatywnej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a następnie zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Zarówno Paweł Adamowicz jak i inni politycy oraz polityczki, a także przedstawiciele i przedstawicielki różnych organizacji oraz osoby publiczne stali i stały się ofiarami mowy nienawiści. Odnosimy wrażenie, że krzywdzące, brutalne słowa są coraz powszechniejsze w życiu publicznym, a hejt jest na porządku dziennym. Nawet w obliczu tragicznej śmierci prezydenta Adamowicza spirala mowy nienawiści nie przestała się nakręcać.

Jest w nas głęboki niepokój i przekonanie, że język ma silny wpływ na rzeczywistość i może przyczyniać się do tragedii. Historia wielokrotnie udowadniała, że nienawistna mowa przekuwała się w czyny.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wydał polecenie, by we wrocławskich szkołach odbyły się lekcje poświęcone mowie nienawiści. Prosimy Pana o podjęcie podobnych działań w Śremie.  Młodzież w obliczu tak ekstremalnego ataku inicjowanego nienawiścią nie powinna zostać bez wsparcia pedagogicznego, dlatego chcielibyśmy, aby takie lekcje odbyły się w każdej szkole. Uważamy, że w obecnym momencie jest to niezwykle potrzebne.

Jednocześnie sugerujemy, by lekcje poświęcone mowie nienawiści zostały przeprowadzone przez wykwalifikowane osoby bądź, by trenerki i trenerzy przeszkolili nauczycielki i nauczycieli, którzy następnie podzieliliby się wiedzą z uczniami.

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.