Samodzielny montaż paneli podłogowych – co musisz przygotować?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Ułożenie efektownej podłogi z dostępnych na rynku paneli podłogowych nie jest czynnością, do której musimy zatrudnić fachowców. Jeśli posiadamy trochę doświadczenia w prostych pracach remontowych, z pewnością także montaż paneli na podłodze nie będzie zadaniem, które przerosłoby nasze możliwości. Planujesz samodzielny montaż paneli podłogowych? Dowiedz się, co jest niezbędne, móc cieszyć się piękną i poprawnie ułożoną podłogą przez długie lata.

Panele podłogowe

Punktem pierwszym na naszej liście zakupów są oczywiście panele podłogowe. Ich wybór w sklepach jest ogromny. Możemy wybierać między różnymi kolorami, klasami ścieralności, grubością i szerokością panela, a także sposobem mocowania. Przyjmuje się, że absolutnym minimum jest panel o klasie ścieralności AC3, choć standardem są dziś panele AC4 oraz najbardziej wytrzymałe – AC5. Ceny paneli podłogowych mogą wahać się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy, zależnie od ich grubości, klasy ścieralności, koloru czy sposobu łączenia. Biorąc pod uwagę, że podłoga powinna służyć nam przez długie lata i zachwycać swoją niezniszczoną strukturą, warto wybrać nieco droższe, ale za to solidniejsze panele. Z pewnością przyda nam się profesjonalna gilotyna, by dociąć odpowiednią długość i kształt paneli podłogowych. Z kolei odpowiedni docisk poszczególnych elementów zapewni nam specjalistyczny dobijak lub młotek gumowy.

Podkład pod panele

Aby podłoga pracowała po odpowiednim podłożu, wymagane jest ułożenie na posadzce właściwego podkładu lub pianki amortyzującej nacisk wywierany przez użytkowników oraz meble czy inne elementy stojące na podłodze. Obecnie, coraz częściej wybiera się gotowe podkłady z tworzywa przypominającego twardą gąbkę. Kupimy je w paczkach, zwykle po kilka metrów kwadratowych. Panele podłogowe i akcesoria – sprawdź ofertę.

Listwy przypodłogowe

Standardowy sposób wykończenia podłogi drewnianej to listwa przypodłogowa. Na rynku znajdziemy bogaty wybór szerokości, kształtów i kolorów listew. Możemy dobrać zarówno listwy o takiej samej barwie jak panele, bądź w innym odcieniu, dzięki czemu całość będzie ze sobą przyjemnie kontrastować. Do listew powinniśmy dobrać odpowiednie łączniki, zakończenia oraz narożniki wewnętrzne i zewnętrzne. Listwy mocujemy zwykle za pomocą wkrętów lub kołków rozporowych, dlatego niezbędnymi narzędziami będą wiertarka lub wkrętarka akumulatorowa.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.