Jakie obrączki ślubne wybrać?

Jakie obrączki ślubne wybrać?

Obrączki ślubne są symbolem miłości i wierności małżeńskiej. Mają przypominać o przyrzeczeniach złożonych przede wszystkim sobie. To przedmioty o niezwykłej wartości emocjonalnej i jeżeli nie wydarzy się po drodze nic nieprzewidywalnego, obrączki ślubne będą widoczne na dłoni małżonków przez wiele lat.

Dlatego obrączki ślubne oprócz swoje funkcji estetycznej muszą posiadać jeszcze wiele innych cech. Muszą być wygodne, trwałe i praktyczne. Połączenie tych wszystkich cech daje dopiero obrączkę idealną, taką która pięknie błyszczy na dłoni i pozostaje nieskazitelna przez całe wspólne życie.

Jaki metal najlepszy?

Najczęstszym metalem, jaki stosuje się do produkcji obrączek jest złoto. Złoto doskonale nadaje się do tego celu ze względu na swoją trwałość i wszechstronność wykorzystania. Ponadto dzięki możliwościom uzyskania różnych odcieni czy nawet kolorów: żółtego, czerwonego i białego,  obrączki ślubne mogą uzyskiwać nieskończoną różnorodność. Najczęściej stosuje się złoto o próbie 585, czasem jest to 333, 375 lub 750.

Drugim metalem stosowanym do produkcji obrączek ślubnych jest srebro. Jednak jest to surowiec bardziej miękki niż złoty i w związku z tym mniej trwały. Popularną próbą srebra jest 925. Młoda para bardzo często na początek wybiera obrączkę srebrną, a po kilku latach zamienia je na złote.

Platyna to kolejny metal stosowany do produkcji obrączek. Swoim kolorem jest podobna do srebra. Obrączki ślubne wykonane z platyny są niezwykle trwałe i jednocześnie drogie. Najczęściej używaną próbą platyny jest 950 i 600.

Pallad, metal w kolorze szaro-białym należy do grupy platynowców, ale dzięki temu, że jest lżejszy tym samym jego cena będzie niższa. Jest bardzo trwały przede wszystkim na poziomie próby 500, natomiast pallad o próbie 950 jest już nieco mniej trwały.

I w końcu tytan, niezwykle trwały i odporny, o odcieniu ciemno-szarym. Jest tańszy niż złoto i bardzo często wykorzystuje się go łącząc te dwa kruszce.

Szerokość obrączek

Podstawową cechą, na jaką zwraca uwagę młoda para w sferze estetycznej to profil obrączek ślubnych oraz ich szerokość. Szerokość obrączek zaczyna się od 3 mm, a kończy nawet na 10 mm. Bardzo często stosuje się zróżnicowaną szerokość obrączki  dla wersji męskiej i żeńskiej. Wybierając szerokość obrączki warto pamiętać, że im jest szersza, tym mniej komfortowa przy codziennym użytkowaniu. Im szersza obrączka, tym droższa, ponieważ wymaga więcej metalu. Najczęściej młode pary wybierają szerokość 5-6 mm.

Dobierając obrączki, ich obwód oraz szerokość należy zwrócić uwagę na kilka okoliczności:

  • latem, przy dużych upałach dłonie mogą puchnąć i obrączka stanie się nagle za ciasna, dlatego warto zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia podczas ich mierzenia
  • dłonie również puchną podczas uprawiania różnych dziedzin sportu
  • jeżeli panna młoda jest w ciąży, jej dłonie również mogą być opuchnięte
  • wielu osobom puchną dłonie pod wpływem stresu
  • istnieje wiele chorób, które objawiają się zmianami w dłoniach, czyli na przemian puchną lub powracają do swojego podstawowego stanu

Profile obrączek

Uroda obrączek polega m.in. na ich profilu. Profil obrączek ślubnych może być następujący:

  • zaokrąglony
  • płaski
  • płaski fazowany
  • wklęsły

Aby uznać, że obrączki są nieskazitelnie wykonane, muszą zostać wyprofilowane w swojej wewnętrznej warstwie, tak aby podczas użytkowania nie kaleczyły, czy nie tworzyły dyskomfortu. Dzięki takiemu wyprofilowaniu codzienne wkładanie i ściąganie obrączki z palca jest o wiele łatwiejsze. Wyprofilowanie  obrączek może przyjąć kształt wewnętrznej soczewki. Taki profil powoduje zmniejszenie masy obrączki, a tym samym ich ceny.

Przy zakupie obrączek ślubnych warto podnieść tę kwestię i przedyskutować ją w miejscu zakupu. Warto przymierzyć wiele modeli o różnych parametrach. Samym sprofilowaniem obrączki można uzyskać wiele komfortu w codziennym ich użytkowaniu. Dlatego tak naprawdę każdy element wyboru będzie miał znaczenie, ponieważ obrączki, z założenia, nosi się przez całe życie i to w różnych okolicznościach.

Artykuł powstał we współpracy z pracownią jubilerską Arlekin Design z Krakowa.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.