Jak możesz sam sobie pomóc z kredytem frankowym?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Zwrot spreadów przez banki, przewalutowanie całego kredytu czy przekazanie zadłużonego mieszkania bankowi z możliwością dalszego zamieszkiwania w nim – to chyba najpopularniejsze propozycje, jakie dotychczas padły w odpowiedzi na kryzys franka. Jednak oczekiwanie na wprowadzenie jakichkolwiek zmian wciąż się wydłuża, a kolejne zadłużenie wielu osób rośnie w związku ze wzrostem kursu franka. W związku z tym warto poszukać możliwości, dzięki którym będziemy mogli sami sobie pomóc w zoptymalizowaniu kredytu frankowego.

Jakie możliwości otwiera ustawa antyspreadowa?

W 2011 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy „Prawo bankowe” oraz niektórych innych ustaw, zwana także antyspreadową. Oznacza to, że od tego momentu banki nie mają już wyłączności w kwestii wymiany walut przeznaczonych na spłatę kredytów walutowych, zaś kredytobiorcy mogą spłacać zobowiązania bezpośrednio w walucie, w jakie udzielono im kredytu, czyli we frankach. Zakupu franków możemy zatem dokonywać poza bankiem, po znacznie bardziej opłacalnym kursie, np. w kantorze internetowym, który aktualnie stanowi chyba najpopularniejszą alternatywę dla banku. Warunkiem jest podpisanie aneksu o spłacie bezpośrednio we frankach oraz posiadanie konta walutowego, z którego będziemy dokonywać wpłat.

Spłaty automatyczne

Ciekawą opcją, związaną z internetową wymianą walut, jest automatyczna spłata kredytu za pośrednictwem internetowego kantoru. W takim wypadku musimy zarejestrować się w którymś
z e-kantorów, oferującym tego typu usługę (np. planer kredytowy). Po uzupełnieniu swoich danych oraz informacji dotyczących kredytu (wysokość rat, numer rachunku do wpłat) dodajemy na koncie bankowym stałe zlecenie przelewu na konto wskazane przez dany kantor internetowy. Co miesiąc, po otrzymaniu określonej kwoty z naszego konta w PLN, kantor internetowy wymienia ją na CHF i wpłaca od razu do banku na poczet kolejnej raty. Co istotne, taka usługa często jest związana z dodatkową obniżką marży, warto zatem wziąć ją pod uwagę.

Wymiana walut w e-kantorze

Jeżeli jednak chcemy mieć większą kontrolę nad tym, po jakim kursie wymieniamy pieniądze na spłatę kredytu, możemy skorzystać ze standardowych, jednorazowych transakcji. Wówczas najrozsądniej jest śledzić kurs franka na bieżąco, aby móc „wyłapać” moment, w którym jest on najniższy – tabelę kursów walut online można znaleźć m.in. na https://internetowykantor.pl/kurs-franka/. Aby dokonać wymiany, logujemy się do e-kantoru i podajemy kwotę, jaką chcemy kupić, np. 500 CHF. E-kantor wylicza nam, jaką sumę w złotówkach mamy przesłać na wskazane konto, zaś po wykonaniu i zaksięgowaniu przelewu zatwierdzamy transakcję i otrzymujemy 500 franków na konto walutowe, z którego spłacamy raty. Cała operacja odbywa się zazwyczaj w ciągu 1 dnia roboczego, łącznie z czasem oczekiwania na zaksięgowanie przelewów. Ile możemy w ten sposób zaoszczędzić? Pojedyncza wymiana to zysk od kilkunastu do kilkuset złotych, natomiast w perspektywie całego kredytu możemy zaoszczędzić ok. kilkunastu tysięcy złotych.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.