Jakie zwierzątko do mieszkania w bloku?

Każdy z nas kiedyś chciał zaadoptować jakieś zwierzę. Nawet jeżeli w dzieciństwie nie mieliśmy szansy na posiadanie własnego futrzaka, możemy zrealizować to marzenie w życiu dorosłym. O ile w przypadku rodzin mieszkających w domach jednorodzinnych nie jest to większym problemem, to już w bloku pies może być kłopotliwy. Nie każdy też chce się zdecydować na kota. Jakie inne zwierzęta nadają się do trzymania w mieszkaniu?

Pies czy kot? A jeśli nie one, to co?

Jeżeli zastanawiasz się, jakie będzie odpowiednie zwierzątko do domu, ale równie dobrze i do mieszkania, mamy dla Ciebie pewien pomysł. Otóż rozwiązaniem może być adopcja gryzoni – chomików, świnek morskich, czy szynszyli. Dzięki niewielkim rozmiarom łatwiej zapewnić im odpowiednie warunki na powierzchni mieszkania.

Rozważania nad tą kwestią są zazwyczaj początkiem poszukiwań w Internecie: „ile kosztuje chomik”, „ile kosztuje świnka morska” – te hasła wpisują ciekawscy jako pierwsze. Tu odpowiedź jest nieco rozbudowana. O ile bez problemu można znaleźć ogłoszenia z ofertami bezpłatnej adopcji zwierząt (i zdecydowanie jest to najlepsze podejście), o tyle kosztów dodatkowych i tak się nie uniknie. Mowa tu o odpowiednio dużej klatce, gryzakach i wszelkich innych akcesoriach.

Ile kosztuje wyposażenie dla chomika, świnki morskiej lub szynszyli?

W każdym z przypadków nie obędzie się bez klatki. Nie oszczędzaj na niej i nie szukaj małych wariantów – zwierzę nie jest zabawką i potrzebuje dla siebie przestrzeni. Warto więc szukać modeli o rozmiarach przynajmniej 60 na 80 centymetrów, a najlepiej jeszcze większych. Zadbaj też o solidność jej konstrukcji. Teoretycznie można znaleźć klatki już od 50-60 zł, warto jednak zainwestować dwukrotnie większą kwotę i zapewnić pupilowi dużo lepsze warunki.

Pamiętaj też o całej reszcie akcesoriów. Wymienione one zostały w wielu internetowych poradnikach (np. “Jakie zwierzątko do domu?“). To, o czym już na początku musisz pamiętać, to domek (kilkanaście złotych), poidło i miseczki (również kilkanaście złotych), podłoże (około dziesięciu złotych), mała kuweta (poniżej dziesięciu złotych).

Do tego dochodzą koszty typowe dla danego gatunku, chomiki lubią kołowrotki, świnkom morskim warto zapewnić paśnik, a szynszylom przyda się basenik – za każdym razem będzie to kolejne kilkanaście złotych. Wszystkim też warto dać gryzak (kolejne kilka złotych), czy różnego typu zwierzęce zabawki, jakie można znaleźć w sklepach zoologicznych, a które pozwolą zwierzętom urozmaicić sobie czas.

Nie można też zapomnieć o regularnych kosztach związanych z karmą. Ta, choć nie jest droga, powinna zostać wybrana starannie. Nie oszczędzaj na najtańszych karmach, te „z wyższej półki” często zapewnią lepsze zbilansowanie witamin i składników mineralnych niezbędnych dla konkretnych zwierząt. Najlepiej o najlepsze opcje podpytać też weterynarza lub miłośników zwierząt domowych zrzeszonych w różnych grupach dyskusyjnych w Internecie.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.