Idealny czas na zajście w ciążę

1
258

Szczęśliwa mama to kobieta, która świadomie podjęła decyzję o ciąży. Najczęstszy schemat wygląda następująco – kobieta ma stałego partnera, wraz z którym marzy o powiększeniu rodziny. Zdobyła wykształcenie, realizuje się w pracy, a do pełni szczęścia brakuje jej jedynie potomka.

Gotowość biologiczna do zapłodnienia

Największe szanse na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka są w wieku 18-25 lat. 25 lat to apogeum płodności. 40-letnia kobieta ma o 50% mniej szans na zostanie mamą. Wraz z wiekiem wzrasta też ryzyko chorób genetycznych, np. prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zespołem Downa. Kobiety, które nie mogą naturalnymi metodami zajść w ciążę, często decydują się na zapłodnienie pozaustrojowe. Szansa na urodzenie dziecka z np. in vitro wynosi przeciętnie 30%.

Gotowość psychiczna, by urodzić dziecko

Dobrze jest, jeśli oprócz młodego wieku, kobieta jest przygotowana psychicznie do bycia mamą. Niestety przed 25-30 rokiem życia kobiety często nie są gotowe na dziecko – kształcą się, stoją na progu kariery zawodowej, dopiero znajdują partnera życiowego. To idealny czas na podróżowanie po świecie, realizowanie swoich pasji, rozszerzanie zainteresowań. Kiedy są gotowe psychicznie, niejednokrotnie okazuje się, że jest już trochę za późno na dziecko.

Materialne aspekty w planowaniu rodziny

Kobieta, która ma 25 lat rzadko ma wystarczające zaplecze materialne, by powiększyć rodzinę. Dla wielu pań to nawet zbyt wcześnie na małżeństwo. Najlepiej, aby oboje rodzice mieli stałą pracę i godziwe zarobki. To kolejny czynnik, który wpływa na decyzję o odłożeniu macierzyństwa w czasie.

Idealny czas na zajście w ciążę to moment, gdy kobieta jest gotowa zarówno psychicznie, fizycznie, jak i materialnie. Jednak należy pamiętać, że im kobieta jest starsza, tym większe mogą być problemy z zagnieżdżeniem zarodka w jamie macicy (implantacji), jak i z donoszeniem ciąży.

Przeczytaj także: W oczekiwaniu na “drugą kreskę”.

1 KOMENTARZ

  1. Mamy po 35 lat, kupiliśmy mieszkanie, mamy stałą pracę. Zdecydowaliśmy się na dziecko, niestety od prawie roku staramy się bezskutecznie. Boję się ze zaprzepaściliśmy szansę i ze zaczęliśmy starać się za późno…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here