Wynajmujesz mieszkanie? O tym nie możesz zapomnieć

Kupno mieszkania na wynajem to popularna forma inwestycji. Przychód jest stały i wielokrotnie zdarza się, że kwota, jaką płacą najemcy w pełni wystarcza na ratę kredytu. Jest jednak kilka rzeczy, o których warto pamiętać, wynajmując mieszkanie w 2024 roku. Sprawdź, o czym nie zapomnieć, wystawiając ogłoszenie.

Świadectwo charakterystyki energetycznej

Od 28 kwietnia 2023 roku każde mieszkanie, które przekazywane jest do wynajmu, musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Jest to specjalny dokument wydawany przez uprawnione jednostki. Świadectwo, zwane również certyfikatem energetycznym określa zapotrzebowanie mieszkania na energię. W wyniku audytu energetycznego budynek otrzymuje klasę energetyczną, która pozwala przyszłym najemcom określić, jak energochłonne będzie mieszkanie między innymi pod kątem ogrzewania. Warto wiedzieć, że za brak takiego świadectwa właściciel może zostać ukarany grzywną. Na szczęście certyfikat energetyczny można zamówić online: https://domoweswiadectwo.pl/. Zespół ekspertów dokona przeglądu dostarczonej przez Ciebie dokumentacji, w wyniku którego otrzymasz świadectwo energetyczne wydane w wersji papierowej lub elektronicznej, w zależności od Twoich preferencji.

Podatek od najmu prywatnego

Wynajem mieszkania to świetny zastrzyk gotówki do domowego budżetu, który nie uchodzi uwadze Urzędu Skarbowego. Istnieje bowiem podatek od wynajmu mieszkania, który rozliczany jest zgodnie z zasadami ryczałtu. Jeśli przychód nie przekroczy 100 tysięcy złotych, to wynajmującego obowiązuje stawka podatkowa na poziomie 8,5%. Powyżej 100 tysięcy złotych stawka ta wzrasta do 12.5%. Jeśli zamierzasz wynajmować mieszkanie jako przedsiębiorca, to nie obowiązuje Cię odgórnie narzucony podatek ryczałtowy, możesz wybrać dowolną formę opodatkowania, co nie jest możliwe w przypadku najmu dokonywanego przez osoby prywatne.

Czy warto zdecydować się na wynajem okazjonalny?

Coraz częściej w ogłoszeniach dotyczących mieszkań na wynajem można znaleźć zapis o wymogu podpisania najmu okazjonalnego. Jest to pewien rodzaj umowy, który obejmuje wizytę u notariusza i ma na celu zabezpieczyć interesy wynajmującego. Najemcy decydując się na zamieszkanie w danej nieruchomości, mogą kierować się nieszczerymi intencjami. W najgorszym scenariuszu najemca przestaje płacić, ale nie wyprowadza się, a obowiązujące prawo uniemożliwia właścicielowi mieszkania przeprowadzenie eksmisji. Podpisanie najmu okazjonalnego zabezpiecza interesy wynajmującego, umożliwiając mu przeprowadzenia eksmisji, gdy wynajmujący nie wywiąże się ze swoich obowiązków.

  

 

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.