Czy wiesz, jakie wymagania trzeba spełnić, aby pracować jako księgowy?

Osoby, które są zainteresowane znalezieniem pracy w charakterze księgowego, często zastanawiają się, jakie umiejętności trzeba posiadać do pracy na tym stanowisku. Poza odpowiednim wykształceniem liczą się także określone cechy charakteru.

Nie wszyscy wiedzą, że pojęcie zawodu księgowego powstało już w XIX wieku. Co prawda, sposób pracy od tamtego czasu znacznie się zmienił, jednak jedno pozostaje stałe – praca zawód księgowego wciąż wiąże się z dużą odpowiedzialnością i poważaniem.

Kim jest księgowy?

Księgowy to osoba zatrudniona w dziale księgowości. Zajmuje się prowadzeniem rachunkowości w przedsiębiorstwie, banku bądź też dowolnej organizacji. Do jego zadań należy między innymi:

  • księgowanie dokumentów,
  • przygotowywanie i sprawdzanie deklaracji i sprawozdań finansowych,
  • przygotowywanie i zatwierdzanie przelewów bankowych,
  • prowadzenie ewidencji kasowej,
  • rozliczanie podatków przedsiębiorstwa,

Obowiązki księgowego mogą różnić się w zależności od miejsca, w którym jest zatrudniony.

Jakie wymagania powinien spełniać księgowy?

Osoby zastanawiające się, czy kursy i szkolenia wystarczą do pracy w księgowości, powinny wiedzieć, że stanowią one bardzo ważną część tego zawodu. Księgowy jest osobą, która powinna posiadać wykształcenie przynajmniej średnie ekonomiczne, jednak w wielu zakładach pracy preferuje się wykształcenie wyższe.

Nie bez znaczenia jest również doświadczenie zawodowe w obszarze rachunkowości i księgowości. Osoba zatrudniona na stanowisku księgowego powinna móc pochwalić się umiejętnością sprawnej obsługi komputera oraz oprogramowania finansowo-księgowego.

W zawodzie księgowego bardzo ważne są także predyspozycje personalne. Szczególnie cenione są takie cechy charakteru jak uczciwość, dokładność, cierpliwość, samodzielność oraz terminowość. Księgowy także musi umieć wykazać się umiejętnością analitycznego myślenia, rozwiązywania problemów oraz pracy w zespole.

Nie ma co ukrywać – zawód księgowego przeznaczony jest dla osób ambitnych, którym nie przeszkadza konieczność ciągłego doszkalania się. Przepisy dotyczące rachunkowości dynamicznie się zmieniają, a księgowi muszą być z nimi na bieżąco.

Interesuje cię sytuacja na rynku pracy? Przeczytaj: Pomorze: miasto z najniższym bezrobociem. Nie zgadniesz, które to!

Specyfika pracy księgowego i możliwości zatrudnienia

Praca księgowego z reguły zaliczana jest do prac siedzących i umiarkowanie lekkich. Z powodzeniem mogą więc ją wykonywać także osoby z ograniczeniami ruchowymi.

Osoba poszukująca pracy w charakterze księgowego ma bardzo szerokie możliwości – zatrudnienie może znaleźć wszędzie tam, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza. Księgowych potrzebują także banki i organizacje różnego rodzaju.

Księgowi należą do bardzo poszukiwanych specjalistów. Praca ta zapewnia możliwość awansu, co jest nie bez znaczenia dla osób, które chcą wspinać się po szczeblach kariery zawodowej. Nic więc dziwnego, że konkurencja na rynku pracy w tym zawodzie stale się zwiększa.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.