Psychologia dziecięca i młodzieży – jak wygląda terapia u najmłodszych?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Problemy dotykające psyche mają również dzieci i młodzież. W takiej sytuacji wskazana jest profesjonalna diagnostyka oraz rozpoczęcie terapii. Kiedy warto zdecydować się na wizytę? Jak dokładnie wygląda psychoterapia u najmłodszych?

Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, także psychologia dziecięca i młodzieży jest przedmiotem licznych badan. Koncentrują się na niej psycholodzy i psychoterapeuci, aby pomagać także tym osobom, które doświadczają dolegliwości natury psychicznej również w młodszym wieku.

Dzieci i młodzież – kiedy do psychologa?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jakie objawy powinny być skonsultowane z psychologiem dziecięcym. Niekiedy takie właśnie wsparcie jest najlepsze, gdy samodzielnie nie można sobie poradzić z danym problemem.

Do wizyty u psychologa powinny skłonić:

  • nagła zmiana zachowania dziecka
  • niestandardowy rozwój psychiki
  • częste konflikty
  • nieumiejętność pracy w grupie
  • problemy z zasypianiem
  • nerwowe zachowania
  • poważne niepokoje, lęki, fobie
  • rozdrażnienie, zmienny nastrój

Często zdarza się, że wskazania do wizyty są zauważane również przez osoby z zewnątrz, na przykład przedszkolankę, nauczyciela, pedagoga szkolnego, rodzinę czy znajomych. Warto także wziąć pod uwagę takie sugestie.

Jak przebiega psychoterapia dzieci i nastolatków?

Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego ma charakter konsultacyjny. Podczas spotkania psycholog rozmawia z dzieckiem i rodzicem, aby na podstawie uzyskanych informacji przygotować diagnozę i zalecić właściwe postępowanie. Psychoterapia z dzieckiem najczęściej odbywa się razem z rodzicem, gdy dziecko jest małe. W przypadku nastolatków może być to już psychoterapia indywidualna. Czas trwania terapii jest zależny od wielu czynników, ale warto pamiętać o tym, że zwykle konieczne jest spotykanie się z psychoterapeutą nawet przez około 6-12 miesięcy. W sytuacji, gdy problemy są poważne, psycholog może zalecić również wizytę u psychiatry. Psychiatra jako lekarz może również zalecić dokładniejszą diagnostykę, zapisać leki farmakologiczne.

Jak wybrać dobrą poradnię psychologiczną dla dzieci i młodzieży?

Aby wybrać dobrego psychologa i psychoterapeutę specjalizującego się w terapiach dzieci i młodzieży, warto postawić na sprawdzone poradnie. Należy wybrać wtedy taką, w której pracują specjaliści w dziedzinie jak psychologia dziecięca i młodzieży. Do poradni można udać się w ramach NFZ, a także dostępne są prywatne poradnie i gabinety psychologiczne i psychoterapeutyczne. Adresy poradni psychologicznych można znaleźć obecnie w internecie.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.