Przygotowanie działki pod budowę domu – co należy zrobić?

Budowa domu jest procesem wieloetapowym i trwającym kilka lat. Pierwszym krokiem jest kupno wymarzonej działki. Najczęściej nabyta działka nie posiada ogrodzenia, mediów co często uniemożliwia uzyskanie pozwolenia na budowę. Kolejny krok to wybór projektu oraz dopełnienie formalności w urzędach mających na celu uzyskanie pozwolenia na budowę domu. Kiedy wszystko jest już załatwione czas na rozpoczęcie budowy domu. Zanim jednak na plac budowy wkroczy ekipa budowlana niezbędne jest przygotowanie działki pod budowę domu. Poniżej przedstawiono podstawowe czynności jakie należy wykonać przed rozpoczęciem budowy domu.

Ogrodzenie działki

Kiedy formalności związane ze złożeniem dokumentów potrzebnych do budowy są załatwione należy rozpocząć przygotowanie działki do budowy domu. Pierwszym krokiem powinno być jej ogrodzenie. Przepisy określają wysokość ogrodzenia. W większości przypadków wymagane jest, aby ogrodzenie posiadało wysokość nie większą niż 1,5 metra. Jedynie w strefach niebezpiecznych wymaga się, aby ogrodzenie znajdowało się w odległości od miejsca budowy stanowiącej nie mniej niż 1/10 wysokości budynku. Podstawową rolą ogrodzenia jest zapewnienie bezpieczeństwa. Może ono zostać wykonane najtańszego materiału, warto jednak wziąć pod uwagę, aby gęstość i wielkość oczek siatki zabezpieczała plac budowy przed zwierzętami lub dziećmi.

Wyrównanie działki

Prace związane z wyrównaniem gruntu nie wymagają pozwolenia. Zakres prac zależy od nierówności terenu. Wyrównanie terenu wiąże z wynajęciem koparki, przywiezieniem żyznej gleby oraz pryzmy darń. Jest to odpowiedni moment na utwardzenie gruntu, tak aby po wjechaniu samochodem nie pozostawały koleiny utrudniające przejazd, co może uniemożliwić prace budowlane.

Przygotowanie miejsca na materiały budowlane oraz wycinka drzew i krzewów

Według Prawa budowlanego materiały budowlane nie powinny stanowić zagrożenia dla ludzi, wykracza poza granice działki. Jednak najważniejsze z punktu widzenia inwestora to fakt, że ich miejsce przechowywania powinno chronić je przed szkodliwy oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Popularnym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera. W przypadku działek zarośniętych drzewami i krzewami ważnym etapem przygotowania do budowy jest usunięcie zbędnej roślinności. Usunięcie drzew i krzewów z działki powinno być zgodne z Ustawą o ochronie przyrody. Planując wycinkę drzew i krzewów należy uwzględnić wszystkie prace ziemne i montowane urządzenia wokół domu. Jeżeli w projekcie jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, należy pamiętać o usunięciu roślin, których korzenie mogą uszkodzić zbiornik przydomowej oczyszczalni lub system odprowadzenia oczyszczonych ścieków. Warto wspomnieć, że przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków oczyszczają ścieki do wody drugiej klasy czystości, którą można gromadzić w szczelnych zbiornikach i używać do nawadniania terenów zielonych (poza roślinami jadalnymi. Ponadto roczny koszt eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków to wydatek kilkuset złotych, co generuje zdecydowanie niższe koszty w porównaniu z eksploatacją szamba.

Ostatnim etapem przygotowania działki pod budowę domu jest wykonanie wykopów pod fundamenty. Po zakończeniu wszystkich etapów przygotowania działki pod budowę domu można rozpocząć prace budowlane.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.