Żołnierze ze Śremu przygotowali w Ostrowie Wielkopolskim kolejny punkt TEST&GO

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Ostrów jest trzecim miastem na mapie Wielkopolski, w którym działa mobilny punkty badań na obecność koronawirusa. Za organizację placówki do poboru wymazów metodą „drive-thru” odpowiadają żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

TEST&GO rozpoczął funkcjonowanie w godzinach porannych na parkingu przed Stadionem Miejskim przy ul. Paderewskiego. Badania są bezpłatne i nie wymagają opuszczania samochodu przez osobę, od której zostanie pobrana próbka. Na test trzeba zarezerwować sobie około 15 minut. Przebadane osoby otrzymają dostęp do wyników online, a w przypadku pozytywnego wyniku testu, informacja taka trafi do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Nadal można się zgłaszać na przeprowadzenie badania.

Nawet 200 osób, które miały kontakt z zakażonymi lub mają objawy choroby może zostać przebadanych każdego dnia. Wcześniej podobne punkty działały w Krotoszynie i Kaliszu. Jeśli zaistnieje taka potrzeba jesteśmy gotowi z tym punktem pojechać w każde, wskazane na wniosek wojewody miejsce – mówi zastępca dowódcy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Janusz Brzezicha.

To trudne zadanie i odpowiedzialne zadanie. Wymaga dużego skupienia szczególnie zachowania wszelkich procedur bezpieczeństwa w trakcie pobierania wymazów. Po raz trzeci punt został przygotowany przez żołnierzy 124 batalionu lekkiej piechoty ze Śremu – tłumaczy ppłk Tomasz Woźniak odpowiedzialny za przygotowanie punktu „Test&GO”

Na placu wymazowym wyznaczonych jest pięć stref: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Pobrane próbki przekazywane są do laboratorium i poddawane badaniom diagnostycznym. Test można wykonać od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 19:00. 

***

TEST&GO rozpoczęło swoje funkcjonowanie decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Punkty „Test&GO” będą organizowane przez wybrane brygady obrony terytorialnej oraz żołnierzy innych rodzajów sił zbrojnych. „Test&GO” będą wykorzystywane regionalnie – zgodnie z wnioskami kierowanymi przez wojewodów.

ZDJĘCIA: 12WBOT, kpt. Marcin MISIAK

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.