|

Widzieć Niepodległą, czyli projekcja uliczna przy Kamienicy PSS w Śremie [ZDJĘCIA Szymon Mądry]

W piątek, 28 grudnia br. na ulicy Kościuszki obok PSS Kamienica w Śremie odbyła się animowana projekcja na motywach listu budowniczych z 1902 roku.

“Widzieć Niepodległą”, bo pod takim tytułem odbyła się projekcja uliczna dla mieszkańców Śremu w ramach obchodów 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Inscenizacja odbyła się na motywach ręcznie pisanego listu znalezionego podczas przebudowy domu przy zbiegu ulic Kościuszki i Młyńskiej.

List datowano precyzyjnie na 20 maja 1902 roku. W Wielkopolsce intensywnie działa wówczas nacjonalistyczna niemiecka organizacja popularnie przez Polaków zwana HaKaTą. Według jej ideologii Polacy i Niemcy skazani są na bezwzględną konkurencję na wszystkich polach, a Polacy są elementem w państwie niemieckim bardzo niepożądanym. W tym klimacie wyrastał coraz większy mur niechęci między polską i niemiecką ludnością Śremu. Niechęć i wrogość obu nacji znajduje odzwierciedlenie w treści listu. Autor wskazuje, że „Polacy tak jak już przed wiekami żyli, tak i nadal istnieć będą…”. Przekonanie to wynika z jednoczącej Polaków świadomości pracy organicznej obejmującej wszystkie dziedziny życia społecznego. „I tak jedna z całego ogniska narodu polskiego mała cząsteczka, miasto Śrem walczy o swój byt narodowy i finansowy. Mamy tu bank polski ludowy, który finansowo podpiera naszych gospodarzy i naszych rzemieślników i kupców…”. Piszący te słowa wierzy w Polskę i skuteczność zmagania się z przeciwnikiem i przeciwnościami nie z bronią w ręku, ale orężem jaki stanowi wytrwała praca i propaństwowe myślenie. Nadzieję pokłada w konkretnych osobach wymienionych z nazwiska i wyraża uznanie dla ich poczynań „…składamy te kilka słów do spoczynku w ziemię, aby nasi następcy, kiedyś wydobywszy to pismo czcili i pamiętali swych przodków.”

Dla wszystkich osób, który tego dnia przyszli rozdawano biało-czerwone kotyliony oraz okolicznościowe przypinki z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Nie zabrakło także gorącego poczęstunku (kawa, herbata) z odrobiną słodkości, czyli kawałku placka oraz okolicznościowego chlebka.

foto. Szymon Mądry www.szymonmadry.pl

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.