Widzieć Niepodległą, czyli projekcja uliczna przy Kamienicy PSS w Śremie [ZDJĘCIA Szymon Mądry]

0
Widzieć Niepodległą, czyli projekcja uliczna przy Kamienicy PSS w Śremie (foto. Szymon Mądry www.szymonmadry.pl)

W piątek, 28 grudnia br. na ulicy Kościuszki obok PSS Kamienica w Śremie odbyła się animowana projekcja na motywach listu budowniczych z 1902 roku.

“Widzieć Niepodległą”, bo pod takim tytułem odbyła się projekcja uliczna dla mieszkańców Śremu w ramach obchodów 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Inscenizacja odbyła się na motywach ręcznie pisanego listu znalezionego podczas przebudowy domu przy zbiegu ulic Kościuszki i Młyńskiej.

List datowano precyzyjnie na 20 maja 1902 roku. W Wielkopolsce intensywnie działa wówczas nacjonalistyczna niemiecka organizacja popularnie przez Polaków zwana HaKaTą. Według jej ideologii Polacy i Niemcy skazani są na bezwzględną konkurencję na wszystkich polach, a Polacy są elementem w państwie niemieckim bardzo niepożądanym. W tym klimacie wyrastał coraz większy mur niechęci między polską i niemiecką ludnością Śremu. Niechęć i wrogość obu nacji znajduje odzwierciedlenie w treści listu. Autor wskazuje, że „Polacy tak jak już przed wiekami żyli, tak i nadal istnieć będą…”. Przekonanie to wynika z jednoczącej Polaków świadomości pracy organicznej obejmującej wszystkie dziedziny życia społecznego. „I tak jedna z całego ogniska narodu polskiego mała cząsteczka, miasto Śrem walczy o swój byt narodowy i finansowy. Mamy tu bank polski ludowy, który finansowo podpiera naszych gospodarzy i naszych rzemieślników i kupców…”. Piszący te słowa wierzy w Polskę i skuteczność zmagania się z przeciwnikiem i przeciwnościami nie z bronią w ręku, ale orężem jaki stanowi wytrwała praca i propaństwowe myślenie. Nadzieję pokłada w konkretnych osobach wymienionych z nazwiska i wyraża uznanie dla ich poczynań „…składamy te kilka słów do spoczynku w ziemię, aby nasi następcy, kiedyś wydobywszy to pismo czcili i pamiętali swych przodków.”

Dla wszystkich osób, który tego dnia przyszli rozdawano biało-czerwone kotyliony oraz okolicznościowe przypinki z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Nie zabrakło także gorącego poczęstunku (kawa, herbata) z odrobiną słodkości, czyli kawałku placka oraz okolicznościowego chlebka.

foto. Szymon Mądry www.szymonmadry.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.