FESS, endoskopowa metoda operacji zatok przynosowych w śremskim szpitalu

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Szpital Powiatowy im. Tadeusza Malińskiego w Śremie sp. z o.o.
Szpital Powiatowy im. Tadeusza Malińskiego w Śremie sp. z o.o.

FESS, endoskopowa metoda operacji zatok przynosowych w śremskim szpitalu. Pod koniec stycznia, zespół lekarzy i pielęgniarek Oddziału Laryngologicznego w szpitalu w Śremie przeprowadził operację metodą FESS. Tym samym śremski szpital dołączył do grona nielicznych placówek w Wielkopolsce, które stosują endoskopową metodę operacji zatok przynosowych.

Operacja przy użyciu mikroskopu oraz endoskopu pozwala w sposób minimalnie inwazyjny na poszerzenie ujść zatok tak, by wydzielina mogła się swobodnie z nich wydostawać.

Co to jest FESS i dlaczego jest to sukces śremskiego szpitala?

Czynnościowo – endoskopowa chirurgia zatok przynosowych (ang. Functional Endoscopic Sinus Surgery), to zabiegi polegające na endoskopowej operacji zatok przynosowych. Dojście operacyjne przez jamę nosową, poprzez jej boczną ścianę, umożliwia otwarcie i rewizję zatok przynosowych w celu usunięcia zmienionej zapalnie błony śluzowej, zrostów i zmian nowotworowych. Jest to złoty standard postępowania w przypadku przewlekłego zapalenia zatok przynosowych.

Pierwsze zabiegi tego typu wykonali austriaccy chirurdzy Messerklinger i Stamberger.

Nieliczni w Wielkopolsce wykonują operacje metodą FESS

Operacje zatok przynosowych, usuwanie polipów można wykonać metodą nieinwazyjną, która pozwala na dokładne usunięcie ogniska zapalnego, bez nacinania skóry, z dużym ograniczeniem bólu pooperacyjnego. Tym samym śremski szpital dołączył do grona nielicznych placówek w Wielkopolsce, które stosują endoskopową metodę operacji zatok przynosowych określanych w skrócie metodą FESS.

Radosław Pawliński

Radosław Pawliński

Rodowity śremianin, z miastem związany całym sercem. Administrator infrastruktury obsługującej portal naszsrem.pl i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Entuzjasta IT od pierwszego zetknięcia z komputerem. Pierwsze kroki w internecie stawiał jeszcze w czasach dominacji 0202122. Gadżeciarz. Zafascynowany wolnym i otwartym oprogramowaniem. Zapalony kibic sportowy.

Zostaw komentarz

Dołącz do Newslettera