W Śremie odbędzie się akcja edukacyjna i bezpłatne badania diagnostyczne w kierunku jaskry

Już w czwartek 24 września w Śremie odbędzie się spotkanie edukacyjne na temat jaskry. Spotkanie poprowadzi specjalista chorób oczu, lek. med. Izabela Rybakowska. Podczas wydarzenia mieszkańcy Śremu będę mogli wylosować karty, które upoważnią ich do bezpłatnych badań okulistycznych w kierunku tej choroby.

Akcja realizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Jaskra nie boli – kradnie wzrok. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Pomocy Potrzebującym im. Świętego Brata Alberta „Nadzieja” w Śremie. Początek spotkania o godz. 18:00 w Klubie Relax, przy ul. Chłapowskiego 1.

Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dużo groźniejszą, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna1. W Śremie problem jaskry może dotyczyć nawet 860 osób. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna oraz bezobjawowy przebieg choroby – w 90% przypadków jaskra przebiega bez widocznych dolegliwości2. Osoby nieświadome swojego schorzenia dowiadują się o niej przypadkowo podczas rutynowej wizyty u lekarza lub w momencie pojawienia się widocznych i nieodwracalnych ubytków nerwu wzrokowego.

– W większości przypadków jaskra wykrywana jest zbyt późno, a przy tej chorobie oczu kluczowa jest wczesna diagnoza, która może uratować wzrok. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań diagnostycznych. Do przebadania się szczególnie zachęcamy osoby, które mogą być w grupie podwyższonego ryzyka – podkreśla specjalista chorób oczu lek. med. Izabela Rybakowska.

Na jaskrę może zachorować każdy, bez względu na wiek. Należy jednak pamiętać, że są osoby szczególnie narażone. Do czynników ryzyka zachorowania na jaskrę należą m.in. podwyższony poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego w oku, krótkowzroczność, zaburzenia gospodarki tłuszczowej, czy rodzinne występowanie jaskry (I stopień pokrewieństwa – rodzice, rodzeństwo).

– Zorganizowanie akcji edukacyjnej w naszym mieście jest odpowiedzią na niską świadomość społeczeństwa na temat jaskry i niewykonywanie badań specjalistycznych. Podczas spotkań chcemy rozlosować vouchery na bezpłatne badania okulistyczne. Wierzymy, że nasze działania przyczynią się do zmiany tej sytuacji, a tym samym uratują wzrok wielu mieszkańcom – komentuje Krystyna Szymańska, prezes Towarzystwa Pomocy Potrzebującym im. św. Brata Alberta „Nadzieja”.
W Polsce badania diagnostyczne w kierunku jaskry znajdują się w koszyku świadczeń gwarantowanych (są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia), jednak w wyniku decyzji Ministerstwa Zdrowia od stycznia br., aby umówić się na wizytę do okulisty, należy wcześniej uzyskać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Zdaniem ekspertów z Polskiego Towarzystwa Okulistycznego ograniczenie w dostępie do specjalisty to kolejna bariera we wczesnej diagnostyce jaskry, która skutkuje rosnącą liczbą osób niewidomych w naszym kraju.
– Dlatego takie akcje i udostępnienie mieszkańcom badań w kierunku wczesnego wykrycia jaskry są nieocenione. Działania te mogą wpłynąć na poprawę sytuacji epidemiologicznej w naszym mieście, a przede wszystkim uświadomić mieszkańcom, jak niebezpieczna jest jaskra i do jakich konsekwencji prowadzi – podkreśla Jan Mieloszyński, członek Towarzystwa.

O kampanii

Kampania edukacyjna „Jaskra nie boli – kradnie wzrok” została zainicjowana przez Stowarzyszenie Chorych na Jaskrę w celu zmotywowania Polaków do wykonywania badań diagnostycznych. Partnerem akcji jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Sekcja Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Polski Związek Niewidomych oraz Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich.
W ramach kampanii prowadzone są działania edukacyjne na temat choroby. Kampania rozpoczęła się wraz ze Światowym Tygodniem Jaskry przypadającym w 2015 roku na 8-14 marca.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.