MUX 8 w Śremie już można odbierać: częstotliwość

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

W połowie listopada pisaliśmy, że planowana jest przerwa konserwacyjna nadajnika w Górze oraz że przerwa prawdopodobnie związana jest z uruchomieniem nowego, 8 multipleksu Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Być może i tak było, jednakże MUX 8 w Śremie wystartował nieco później, niż przypuszczaliśmy.

MUX 8 w Śremie już działa

Najważniejsze, że MUX 8 w Śremie już działa. Poniżej podajemy dane potrzebne do odbioru kanałów z tego multipleksu:
Nazwa obiektu: Poznań / Śrem
Częstotliwosć (MHz): 191,5
Kanał: 7
ERP max [kW]: 22
Polaryzacja: pozioma
Multipleks ósmy (MUX-8) to kolejna sieć naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, która została uruchomiona w Polsce. Nowy multipleks będzie zawierał programy: METRO, ZOOM TV, NOWA TV, WP1 oraz 3 programy niskiej rozdzielczości lub 1 program HD Telewizji Polskiej.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

MUX-8 jest nadawany w paśmie VHF (kanały 5-12, 174-230MHz), podobnie jak multipleksy radia cyfrowego DAB+. Dla wielu osób może to oznaczać konieczność regulacji lub modernizacji odbiorczych instalacji antenowych. W przypadku, gdy obecna instalacja antenowa nie umożliwia odbioru zakresu VHF konieczna będzie rozbudowa o nową antenę VHF i sumowanie sygnału ze wszystkich anten. Wiecej tutaj: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/mux-8/jak-odbierac/

Rozpoczęcie wdrażania drugiego etapu nastąpiło 25 października i zakończy się przed końcem 2016 roku. Lista aktualnie uruchomionych nadajników wraz z parametrami emisji znajduje się na stronie: Aktualne parametry emisji multipleksów DVB-T.

Historia MUX-8

12 marca 2015 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłosiła konkurs na rezerwację częstotliwości (kanałów TV o szerokości 7 MHz) z zakresu 174 – 230 MHz wykorzystywanych w służbie radiokomunikacyjnej radiodyfuzyjnej, na obszarze całego kraju, przeznaczonych do rozpowszechniania lub rozprowadzania w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną programów telewizyjnych w MUX8, na okres 15 lat od dnia doręczenia decyzji w sprawie rezerwacji częstotliwości. http://uke.gov.pl/konkurs-na-mux-8-15564
więcej na www.emitel.pl

Jedna odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: