Tomasz Żak saharyjskie kilometry zamieni na złotówki – my też możemy

Już za nieco ponad 24 godziny, 8 marca rano śremski radny Tomasz Żak pobiegnie w wieloetapowym ekstremalnym bieg terenowym RUNMAGEDDON SAHARA. W roku 2018 bieg odbywa się na obrzeżach pustyni Sahara w południowym Maroku i składa się z trzech etapów rozgrywanych w kolejnych dniach. Podejmując ekstremalne wyzwanie, postanowił pomóc dziewięcioletniej dziewczynce Zuzi Lambryczak, która urodziła się z Zespołem Wolfa – Hirschhorna (WHS). Ta rzadka choroba genetyczna objawia się głębokim upośledzeniem umysłowym i znacznym opóźnieniem  w rozwoju.

“Układ” Tomka jest prosty: stara się przebiec możliwie jak najwięcej kilometrów (minimalnie 50, maksymalnie 100). Za każdy kilometr ofiarowuje złotówkę na konto Zuzi proponując, aby każdy, kto przyłączy się do akcji przelał 50 groszy (bez biegu na pustyni).

Co ważne, czasy oraz przebyte kilometry Tomka Żaka na Saharze będzie można śledzić na żywo pod adresem:

http://app2.trackcourse.com/view/runmageddon-sahara-2018-e1

Zasady rywalizacji biegu RUNMAGEDDON SAHARA

W podstawowym formacie biegu, jakim jest SAHARA 50, w ciągu trzech dni uczestnicy pokonają dystans co najmniej 50 kilometrów, co oznacza, że każdego dnia będą musieli pokonać ich minimum kilkanaście. W zależności od dnia oraz lokalizacji etapu zawodnicy będą biegli po hamadzie, czyli po pustyni kamienistej, bądź po piaszczystych wydmach. Trasa będzie wyraźnie oznakowana a na szlaku biegacze mogą się spodziewać przeszkód naturalnych w postaci skalnych grzbietów, wysokich ergów oraz – jeśli tylko aura pozwoli – wody i błota w rozlewiskach okresowych rzek zwanych tu ouedami.
Każdego spośród trzech dni – na podstawie własnej oceny kondycji i możliwości – startujący będą mogli podjąć jeszcze większe wyzwanie w postaci wyboru opcjonalnego dystansu w formacie SAHARA 100. W takim przypadku trasa danego etapu będzie liczyła nie kilkanaście a ponad 30 kilometrów.

Na obu dystansach prowadzony będzie precyzyjny pomiar czasu jednak nie będzie on podstawą końcowej klasyfikacji biegu. Posłuży on do wskazania zwycięzców etapu w obu formatach oraz umożliwi zawodnikom porównanie czasów z innymi uczestnikami. Każdego dnia zawodnikom przyznawane natomiast będą punkty za osiągnięty wynik, i tak na trasie w podstawowym formacie SAHARA 50 zwycięzca otrzyma 10 punktów a kolejnych dziewięciu zawodników odpowiednio o punkt mniej. Na dłuższym dystansie punktami premiowanych będzie na każdym etapie najlepszych dwudziestu uczestników. Zebrane punkty – niezależnie od wybranych tras – będą sumowane do wspólnej klasyfikacji końcowej biegu wyłaniając zwycięzcę.

Unikalną formułę wydarzenia tworzy nie tylko sama lokalizacja oraz zasady rywalizacji lecz również przeniesienie na Saharę elementów i rozwiązań nierozerwalnie związanych z biegami Runmageddon organizowanymi w Polsce. Przede wszystkim są to wymagające sprawności przeszkody wykorzystywane do tej pory w trakcie biegów krajowych i biegowo-marszowy tryb pokonywania trasy, jak również atmosfera rywalizacji połączonej ze współpracą zawodników na trasie.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.