Zabezpiecz swój samochód na zimę. Nie tylko przed mrozem

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Zima to wyjątkowo trudny okres dla każdego auta. Siarczyste mrozy, śnieg, sól i piasek, którymi posypuje się drogi – wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na samochód. Dlatego koniecznie pamiętaj o jego zabezpieczeniu. Zadbaj o newralgiczne elementy i bez strachu wyjeżdżaj na zaśnieżone ulice!

Opony

Podstawa, o której wciąż wielu polskich kierowców zapomina lub świadomie nie dba o wymianę ogumienia w momencie nadejścia zimy. Tymczasem letnie opony używane w niskich temperaturach, a tym bardziej na śniegu, są znacznie niebezpieczniejsze niż zimowe. Samochód o wiele łatwiej wpada w poślizg i o wypadek nietrudno. A jeśli go spowodujesz, tanie OC przepadnie na co najmniej na kilka lat, bo tak długo ciągnie się za Tobą każda szkoda. Pamiętaj więc, żeby na przełomie października i listopada wymienić opony na zimowe.

Płyny i oleje

O ile większość kierowców wymienia olej silnikowy na bieżąco, o tyle olej w skrzyni biegów, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy czy płyn wspomagania kierowcy sprawdzamy znacznie rzadziej. Zdecydowanie najlepszym momentem na skontrolowanie i ewentualne uzupełnienie płynów i olejów w aucie są przygotowania do sezonu zimowego.

Akumulator

Jak wiadomo, zimą akumulator jest narażony na szczególnie duże obciążenia i zużywa się szybciej niż w ciepłe dni. Żeby uniknąć trudności z odpalaniem samochodu na mrozie, zawczasu sprawdź stan akumulatora. Być może niezbędna będzie wymiana na nowy egzemplarz, co jest o wiele łatwiejsza do zrobienia, zanim nadejdą ujemne temperatury.

Lakier i podwozie

Sól wysypywana na drogach, śnieg, wilgoć – zimą pogoda ma szczególnie niekorzystny wpływ na lakier i podwozie samochodu. Podwozie najlepiej zakonserwować – samemu, co nie jest zbyt trudne, lub w warsztacie u mechanika, co z kolei nie jest zbyt drogie. Lakier warto natomiast zabezpieczyć poprzez dokładne umycie, wypolerowanie i nałożenie warstwy ochronnej wosku.

Kłopotliwy diesel

Do nadchodzącej zimy powinni się dobrze przygotować w szczególności właściciele samochodów z silnikiem diesla, które mają wyjątkowo duże problemy z odpalaniem w niskich temperaturach. Chcąc ich uniknąć, zadbaj o świeży filtr paliwowy, wlej do baku depresator lub uszlachetniacz do paliwa oraz sprawdź stan świec żarowych i wtryskiwaczy.

Ubezpieczenia

Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie i nie martwić się o to, że z powodu warunków zimowych zniszczysz lub stracisz auto, np. w stłuczce, poprzez wpadnięcie do rowu albo uderzenie w drzewo, wykup autocasco, które obejmuje również ubezpieczenie samochodu od kradzieży. Przyda się też polisa NNW, a na dalsze wyjazdy, np. na ferie – ubezpieczenie assistance.

3 odpowiedzi

  1. Przed mrozem oczywiście trzeba zabezpieczyć samochód ale priorytetem są opony, niestety wiele osób używa już starszych albo co gorsza letnich a wystarczy zamówić chociażby przez internet, ja zamawiam na logistyce opon i jestem z nich zadowolony

  2. Profile zamknięte warto też zabezpieczyć bo one na korozję bardzo są narażone, w chemiczna-hurtownia zamwiałem wosk do profili zamkniętych z 3M właśnie i zająłem się tym przed zimą, bo szczególnie jak się auto pod chmurką trzyma to trzeba zimą zwracać na to uwagę

  3. Jak dla mnie priorytet zimą to opony, akumulator i dobry płyn do szyb. Ostatnio kupiłem świetny prostownik na AMJoil więc teraz zima mi nie straszna.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: