Zabezpiecz swój samochód na zimę

Zabezpiecz swój samochód na zimę. Nie tylko przed mrozem

Zima to wyjątkowo trudny okres dla każdego auta. Siarczyste mrozy, śnieg, sól i piasek, którymi posypuje się drogi – wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na samochód. Dlatego koniecznie pamiętaj o jego zabezpieczeniu. Zadbaj o newralgiczne elementy i bez strachu wyjeżdżaj na zaśnieżone ulice!

Opony

Podstawa, o której wciąż wielu polskich kierowców zapomina lub świadomie nie dba o wymianę ogumienia w momencie nadejścia zimy. Tymczasem letnie opony używane w niskich temperaturach, a tym bardziej na śniegu, są znacznie niebezpieczniejsze niż zimowe. Samochód o wiele łatwiej wpada w poślizg i o wypadek nietrudno. A jeśli go spowodujesz, tanie OC przepadnie na co najmniej na kilka lat, bo tak długo ciągnie się za Tobą każda szkoda. Pamiętaj więc, żeby na przełomie października i listopada wymienić opony na zimowe.

Płyny i oleje

O ile większość kierowców wymienia olej silnikowy na bieżąco, o tyle olej w skrzyni biegów, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy czy płyn wspomagania kierowcy sprawdzamy znacznie rzadziej. Zdecydowanie najlepszym momentem na skontrolowanie i ewentualne uzupełnienie płynów i olejów w aucie są przygotowania do sezonu zimowego.

Akumulator

Jak wiadomo, zimą akumulator jest narażony na szczególnie duże obciążenia i zużywa się szybciej niż w ciepłe dni. Żeby uniknąć trudności z odpalaniem samochodu na mrozie, zawczasu sprawdź stan akumulatora. Być może niezbędna będzie wymiana na nowy egzemplarz, co jest o wiele łatwiejsza do zrobienia, zanim nadejdą ujemne temperatury.

Lakier i podwozie

Sól wysypywana na drogach, śnieg, wilgoć – zimą pogoda ma szczególnie niekorzystny wpływ na lakier i podwozie samochodu. Podwozie najlepiej zakonserwować – samemu, co nie jest zbyt trudne, lub w warsztacie u mechanika, co z kolei nie jest zbyt drogie. Lakier warto natomiast zabezpieczyć poprzez dokładne umycie, wypolerowanie i nałożenie warstwy ochronnej wosku.

Kłopotliwy diesel

Do nadchodzącej zimy powinni się dobrze przygotować w szczególności właściciele samochodów z silnikiem diesla, które mają wyjątkowo duże problemy z odpalaniem w niskich temperaturach. Chcąc ich uniknąć, zadbaj o świeży filtr paliwowy, wlej do baku depresator lub uszlachetniacz do paliwa oraz sprawdź stan świec żarowych i wtryskiwaczy.

Ubezpieczenia

Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie i nie martwić się o to, że z powodu warunków zimowych zniszczysz lub stracisz auto, np. w stłuczce, poprzez wpadnięcie do rowu albo uderzenie w drzewo, wykup autocasco, które obejmuje również ubezpieczenie samochodu od kradzieży. Przyda się też polisa NNW, a na dalsze wyjazdy, np. na ferie – ubezpieczenie assistance.

Podobne wpisy

3 komentarze

  1. Przed mrozem oczywiście trzeba zabezpieczyć samochód ale priorytetem są opony, niestety wiele osób używa już starszych albo co gorsza letnich a wystarczy zamówić chociażby przez internet, ja zamawiam na logistyce opon i jestem z nich zadowolony

  2. Profile zamknięte warto też zabezpieczyć bo one na korozję bardzo są narażone, w chemiczna-hurtownia zamwiałem wosk do profili zamkniętych z 3M właśnie i zająłem się tym przed zimą, bo szczególnie jak się auto pod chmurką trzyma to trzeba zimą zwracać na to uwagę

  3. Jak dla mnie priorytet zimą to opony, akumulator i dobry płyn do szyb. Ostatnio kupiłem świetny prostownik na AMJoil więc teraz zima mi nie straszna.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.