Przesądzone! Remont basenu i rozbudowa obiektów sportowych… kosztem stadionu przy ul. Zamenhofa

Na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Śremie, Burmistrz Śremu Adam Lewandowski przedstawił pomysł na remont basenu i rozbudowę obiektów sportowych.
za stroną Urzędu Miejskiego w Śremie:

To jedna z trudniejszych, złożonych decyzji, jaką musiałem podjąć w ostatnich latach, zmierzając się z tradycjami sportowymi, możliwościami zagospodarowania tej przestrzeni, a przede wszystkim potrzebami infrastruktury sportowej, koniecznej dla zapewnienia prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży.

SPRZEDAŻ CZĘŚCI TERENU PRZY UL. ZAMENHOFA ZOSTAŁA PRZESĄDZONA

Uznałem, że priorytetem jest wszechstronne wychowanie przez sport oraz powszechna rekreacja dla rodzin, co można zapewnić wyłącznie poprzez modernizację basenu oraz rozbudowę bazy sportowej w szkołach i współpracę z klubami sportowymi.
Rozwój gminnej infrastruktury sportowej w mieście w ramach nieruchomości szkolnych rozwiązuje problem właściwego nadzoru, zarządzania, udostępniania i utrzymania obiektu, przy racjonalnej optymalizacji kosztów z tym związanych.

FINANSOWANIE REMONTU BASENU

Wygospodarowanie kwoty w bieżącym roku z przeznaczeniem na remont basenu przez gminę oznaczałoby zaciągnięcie dodatkowego zobowiązania, które będzie miało odzwierciedlenie w latach następnych.
Wariant sfinansowania remontu basenu bezpośrednio z budżetu gminy poprzez dokapitalizowanie spółki ze środków pozyskanych np. z wyemitowanych obligacji jest możliwy, jednak mógłby zakłócić realizację zaplanowanych inwestycji gminnych i bieżące utrzymanie rozmaitych zadań gminnych na tym samym poziomie. W najgorszym przypadku nawet zablokować plany związane z inwestycjami, które mogą być po części sfinansowane z nowego rozdania unijnego. Proceduralnie wymagają one pełnego zabezpieczenia finansowego gminy, czyli pokrycia finansowego w budżecie.
Decyzja o sfinansowaniu remontu basenu głównie ze zbycia majątku spółki, który od lat jest nierentowny dla spółki, jest racjonalną i odpowiedzialną w momencie, w którym przychodzi ją podjąć.

PROGRAM „BOISKA SPORTOWE ŚREM 2016 – 2018”

Zdając sobie sprawę z rosnącego zapotrzebowania mieszkańców na infrastrukturę sportowo – rekreacyjną, proponuję program budowy i modernizacji boisk sportowych na terenie gminy Śrem w ramach inwestycji gminnych bez zaciągania przez gminę dodatkowych zobowiązań finansowych.

Odstąpienie od modernizacji starego boiska przy ul. Zamenhofa wynika z analizy ekonomicznej utrzymania i zarządzania tym obiektem, po ewentualnej modernizacji. Przypomnę, że obiekt przy ul. Zamenhofa należy do spółki Śremski Sport, dla której mechanizmy finansowania działalności, utrzymywania obiektów są inne niż dla gminy.

Program, który proponuję pozwoli w ciągu 2 lat na rozwój bazy sportowej, utrzymywanej bezpośrednio z budżetu gminy, a nie przez spółkę, co przyniesie lepsze warunki nauczania wychowania fizycznego w szkołach, zwiększenie liczby boisk do gry w piłkę nożną oraz rozwój pozostałych dyscyplin sportowych: pływania, lekkiej atletyki, koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej.

Środki finansowe ze sprzedaży nieruchomości przy ul. Zamenhofa pozwolą na remont basenu i elementów obiektu przy ul. Staszica w stopniu odpowiadającym jego możliwemu unowocześnieniu.
Program budowy boisk zakłada zamiast remontu jednego przy ul. Zamenhofa, oddalonego od większości placówek oświatowych, powstanie 5 nowych obiektów oraz ogólnodostępnej bieżni lekkoatletycznej.

W celu zaspokojenia potrzeb sportowych dzieci i młodzieży śremskich szkół oraz skupionych w klubach sportowych proponuję w 2017 roku, zgodnie z założeniami programu „Boiska Sportowe Śrem 2016 – 2018”, budowę 4 nowych boisk wielofunkcyjnych z nawierzchnią poliuretanową, zlokalizowanych przy SP nr 1, SP nr 4, SP nr 6, ZSPiG w Śremie oraz boiska ze sztuczną trawą przy Gimnazjum nr 1. Ponadto planuję przy Gimnazjum nr 1 w Śremie budowę tartanowej bieżni lekkoatletycznej. Nawierzchnia bocznego boiska treningowego na stadionie w Parku Miejskim zmieniona będzie na sztuczną trawę.

Z myślą o miłośnikach biegania oraz lekkiej atletyki planuję wokół płyty głównej w 2018 roku budowę oświetlonej bieżni tartanowej na Stadionie Miejskim w Śremie.

Wizualizacja nowego boiska sportowego w Śremie

RUSZAMY Z BASENEM

Źródłem finansowania powyższych inwestycji będzie budżet gminy w latach 2017 – 2018, co zostanie zaproponowane Radzie Miejskiej w zmianie Wieloletniej Prognozy Finansowej.
Obecnie projekt modernizacji basenu uzyskał pozwolenie na budowę. Prace remontowe ruszą w połowie bieżącego roku. Projekt obejmuje budowę pełnowymiarowej niecki basenu sportowego o głębokości od 1,2 -2,0 metrów. Na basenie powstanie również rekreacyjna strefa rodzinna dla najmłodszych. Uzupełnieniem tego będzie nowoczesna odnowa biologiczna, dwupoziomowa restauracja oraz nowe szatnie. Modernizacji ulegnie również całe przestarzałe zaplecze techniczne obiektu, ze wszystkimi systemami energetycznymi i wspomagającymi. Zastosowana zostanie nowa technologia basenowa pozwalająca na oszczędność wody i energii.

materiał dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Śremie

Podobne wpisy

16 komentarzy

 1. Innej opcji Pan burmistrz nie miał. Deal z marketem już dawno został zatwierdzony… Koszty utrzymania basenu są olbrzymie – koszty utrzymania stadionu lekkoatletycznego, kortów tenisowych, placów do gry w boule jest w porówaniu do tego znikomy. Basenów naokoło Śremu jest dosyć.

 2. Śremianie są zabawni. Ja przepraszam, ale inaczej nie mogę. 🙂 Stadion przy Zamenhofa od dawna nie jest już użytkowany, czyli od jakiś dobrych 5 lat, odkąd tamtejsi okoliczni mieszkańcy zbulwersowali się (co mnie nie dziwi) organizacjom Dni Śremu. Odkąd nie ma tam Dni Śremu, nie ma tam prawie nikogo. A ilekroć tamtędy przechodzę kilka osób gra ewentualnie na boisku gdzieś z boku w piłkę. Wedle mnie mogą tam wybudować nawet klub go-go. Przestańmy się tylko oburzać, że ktoś coś z tym robi. Jakoś nie widzę tam tłumów spacerujących, wspierających to miejsce. 😉

 3. Halo, tu Warszawianka. Całkiem niedawno co roku bywająca w Śremie i wysyłająca do niego dzieciaki na sportowe obozy.
  Decyzja o likwidacji sporej części hotelowej obiektu, a potem dodatkowo ceny zaproponowane klubom – kompletnie z sufitu, wypędziły nas i sportowców z Poznania z Waszego miasta, które zdążyliśmy bardzo polubić.
  Nie możemy tego odżałować do tej pory. Pobliski park z placem zabaw i siłownią, najpyszniejsze na świecie jedzenie w Relaksie… Ech… Tęsknimy.
  Byłoby cudnie móc wrócić… A może władze powinny pomyśleć o konkurowaniu z ośrodkiem sportowym w Wałczu zamiast ograniczać działalność w tym kierunku?

  1. A Śremianie z tego korzystają. 😉 Jakoś nie widzę by Śremskie markety splajtowały. Wręcz przeciwnie, mają niesamowicie dużo klientów, zwłaszcza w weekend. Wszystkie co do jednego + słynne Centrum Handlowe.

 4. To na pewno b. trudna decyzja.Byłem przez 40 lat świadkiem ,,walki o utrzymanie,, tego obiektu,- niestety nikt nie dał rady,trzeba się wreszcie na coś zdecydować! Co do marketów to nie jestem ich zwolennikiem ale wiem że w Śremie jest ich na pewno mniej niż np. w Środzie,Gostyniu,Kościanie,Jarocinie,Rawiczu,Lesznie itp/tam są wszystkie/.

 5. Ludzie !!! Dlaczego caly czas jak stadion stal (tak jak by go nie bylo) to nie spinaliscie sie o zagospodarowanie albo o jego remont ? Tylko jak przyszlo do sprzedazy to mowicie nie ?… Sprzedac komus kto zadba o ten teren bo puki co to wyglada on jak na wsi , dzieci wygania e nawet za wejscie przez plot i granie w pilke.. A te bule to sport pelen emocji normalnie masakra ahh ta meska dyscyplina… Niech zrobia ten basen i normalne ceny to przynajmniej z tego skorzystacie (moze skorzystacie bo 90% z was tu piszacych nie ma ze sportem nic wspolnego).. Takze obudźcie sie i nie narzekacjie !!!!!!!

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.