1% podatku – czy wiesz, komu go przekażesz?

Pomagać możesz przez cały rok kalendarzowy. Wypełniając deklarację PIT, powinieneś pamiętać o 1% podatku, który możesz – bez ponoszenia dodatkowych kosztów – przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego.

Z pewnością nie raz spotkałeś się z prośbami o wsparcie wystosowanymi przez różne fundacje i organizacje pożytku publicznego (OPP). Aby móc sprawnie funkcjonować i nieść pomoc potrzebującym, przez cały rok szukają one sponsorów. Okres sporządzania rozliczeń przez podatników jest dla nich czasem szczególnym – mają możliwość pozyskać 1% podatku każdego podatnika. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na taką pomoc, która – co warto dodać – nie wiąże się dla podatnika z żadnymi kosztami.

47% podatników już oddało 1% – czy jesteś wśród nich?

Ciekawe informacje udostępniło Ministerstwo Finansów. Z przeprowadzonych badań wynika, że w 2014 r. na oddanie 1% podatku organizacjom pożytku publicznego zdecydowało się 47% podatników. Taki wynik jest wyższy niż w roku poprzednim, ale wciąż ponad połowa osób uprawnionych do przekazania 1% podatku nie korzysta z możliwości, jaką daje fiskus.

Jeżeli dotychczas nie przekazywałeś 1% podatku składając deklarację PIT, to powinieneś mieć świadomość tego, że formalności jest niewiele, a z punktu widzenia każdej organizacji pożytku publicznego starającej się o wsparcie, liczy się każda kwota.

Gdzie szukać OPP?

O tym, komu przekażesz 1% swojego podatku decydujesz ty. Musisz jednak pamiętać o tym, że nie każdemu podmiotowi możesz przekazać wspomniany 1% podatku – mowa wyłącznie o organizacjach pożytku publicznego. Ich spis znajdziesz m.in. na internetowej stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Aktualnie w Polsce działa wiele organizacji pożytku publicznego. Poszczególne zajmują się rożną działalnością. Część koncentruje się na pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, inne działają na rzecz osób niepełnosprawnych. Nie brakuje również organizacji, które zdecydowały się działać na rzecz ochrony zdrowia, w tym m.in. przeciwdziałać uzależnieniom. 1% podatku można wesprzeć również podmioty angażujące się w promocję zatrudnienia wśród osób pozostających bez pracy.

Jak przekazać 1% podatku?

Aby przekazać 1% podatku, nie musisz wypełniać dodatkowych dokumentów czy uiszczać opłatę. Ustawodawca zdecydował się wdrożyć maksymalnie uproszczoną procedurę tak, aby każdy zainteresowany mógł szybko i sprawnie wesprzeć wybraną organizację pożytku publicznego. Fizycznym przekazaniem pieniędzy zajmuje się fiskus – więcej o tym możesz przeczytać m.in. tutaj. A jakie działania powinieneś ty podjąć?

Przekazanie 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego odbywa się przez wypełnienie odpowiedniej rubryki w składanej deklaracji. Pole to jest zatytułowane „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego”. Tam należy wpisać zarówno nazwę, jak i numer KRS wybranej organizacji oraz kwotę. Ważne jest, aby kwota nie przekraczała 1% wyliczonego podatku (po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek w dół). I… to wszystko – właśnie przekazałeś 1% swojego podatku.

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.