Laktator ręczny i elektroniczny – który wybrać?

Zalety naturalnego karmienia piersią można wymieniać długo. Buduje silną relację matki z dzieckiem, wpływa na harmonijny rozwój dziecka, a karmiąca mama szybciej wraca do figury sprzed ciąży. Ale może przyjść moment, kiedy należy odstawić dziecko od piersi. A może masz zbyt dużo pokarmu? Pomóż sobie laktatorem.

Zrelaksuj się

Laktator to urządzenie, które w bezpieczny sposób pomaga odciągnąć pokarm z piersi, by móc nakarmić malucha butelką. To sprzęt przydatny zwłaszcza, gdy karmiąca mama wraca do pracy, wyjeżdża, ma nawał pokarmu czy bolące, podrażnione brodawki.

Mama, która nie ma doświadczenia z odciąganiem pokarmu powinna pamiętać, że na początek warto się zrelaksować. Zaczną wtedy pracować hormony odpowiedzialne za produkcję i cyrkulację mleka w piersi – oksytocyna i prolaktyna. Odciąganie pokarmu laktatorem jest bezbolesne i szybkie.

Określ, czego oczekujesz

Na rynku obecnie dostępne są dwa rodzaje laktatorów: ręczne i elektryczne. Oba mają to samo zadanie i sprawdzają się tak samo. Wybór między jednym, a drugim zależy więc wyłącznie od preferencji młodej mamy. Dla przykładu – laktator ręczny jest tańszy i lżejszy. Jest również cichy i nie potrzebuje zasilania. Równie dobrze można go więc używać i w pracy i na Giewoncie. Z kolei laktatory elektryczne są delikatniejsze. Z reguły mają kilka trybów ssania, co pozwala wyeliminować ewentualny ból. Jest też niezwykle prosty w użyciu. Wystarczy przystawić go do piersi, włączyć ulubiony program telewizyjny, a reszta dzieje się sama. Mało tego, taki sprzęt jest niezwykle efektywny. Pozwala odciągnąć z jednej piersi nawet 300 ml mleka za jednym razem. To znacznie więcej, niż to co osiągamy ręcznym laktatorem.

Sprawdź – laktator elektroniczny Prolactis

Sprawdzaj nowości

Nie tak dawno na rynku pojawiły się także laktatory nowej generacji. Na wyposażeniu takiego sprzętu znajduje się m.in. mięciutka nakładka masująca, która stymuluje odciąganie pokarmu z piersi. Mają również wbudowane dwa typy zasilania – bateryjne i sieciowe. To umożliwia korzystanie z laktatora zarówno w domu, jak i w podróży. Mało tego, taki sprzęt jest niezwykle intuicyjny, dzięki czemu prosto się go składa.

Pamiętaj, żeby po każdym użytkowaniu wyczyścić laktator zgodnie z zaleceniami producenta. Na nic się nie zda odparzanie w gorącej wodzie, jeśli wcześniej nie umyjesz dokładnie wszystkich części. Najlepiej w ciepłej wodzie, z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Przechowuj nadmiar

Nie bój się, że odciągasz więcej pokarmu, niż spożywa Twój maluszek. Mleko możesz przechowywać w butelce. Przechowywane w temperaturze pokojowej możesz podać do 12 godzin od odciągnięcia. Pokarm przechowywany w lodówce będzie nadawać się do spożycia przez pięć dni.

Aby ułatwić sobie sprawę, w jednej buteleczce przechowuj jedną porcję pokarmu. Na pojemnik warto nalepić także butelkę z datą odciągnięcia mleka. To pozwoli uniknąć podania dziecku zbyt długo przechowywanego pokarmu.

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Ja mam elektryczny, używam tez woreczków i butelek Kiinde, bardzo to wygodne, bo odciągam pokarm od razu do woreczka, a potem dokręca się woreczek do butelki. Wygoda duża 🙂 Nawet mąż chwali sobie ten pomysł 🙂

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.