Zero tolerancji – w Święta Wielkanocne drogówka radzi i ostrzega

Wielkanoc to czas, który zgodnie z tradycją obchodzimy w większości w gronie rodzinnym. Jednak coraz popularniejszą formą spędzania Świąt są kilkudniowe wyjazdy połączone z wypoczynkiem. Obie te formy wiążą się zazwyczaj z pokonaniem samochodami dużych odległości. Siadając za kierownicę należy bezwzględnie pamiętać zarówno o własnym bezpieczeństwie, ale także o bezpieczeństwie przewożonych pasażerów.

Apelujemy o rozważną jazdę – aby ten świąteczny czas był czasem wypoczynku, radości i uśmiechu, aby nie został przerwany drogową tragedią.

JADĄC PRZEWIDUJ – JEDŹ CZYTELNIE!

Przedstawiamy Państwu kilka prostych wskazówek, których stosowanie pomoże bezpiecznie dojechać do celu:

Przed wyjazdem:

 • sprawdzić stan techniczny swojego samochodu (skontroluj ogumienie – łącznie z ciśnieniem w kołach, sprawdź oświetlenie, skontroluj i ewentualnie uzupełnij poziom oleju, płynu chłodniczego i płynu do spryskiwaczy, skontroluj stan gum w wycieraczkach szyb),
 • zadbaj o czystość szyb – także bocznych, aby zapewnić sobie maksimum widoczności,
 • zadbaj o prawidłowe ustawienie nawiewów w samochodzie, aby nie dopuścić do zaparowywania szyb,
 • zabezpiecz przewożony bagaż przed przemieszczeniem; nie pozostawiaj nieprzymocowanych przedmiotów w przedziale pasażerskim,
 • wypocznij przed podróżą.

Podczas podróży:

 • zadbaj, aby każda przewożona osoba miała zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone były zgodnie z obowiązującymi przepisami – w fotelikach ochronnych lub innych urządzeniach do przewożenia dzieci,
 • zadbaj o prawidłową wentylację wnętrza,
 • pokonując długie dystanse organizuj postoje; nawet kilkuminutowa przerwa w podróży bardzo korzystnie wpływa na poprawę koncentracji i pozwala z „nową” energią ruszyć w dalszą drogę,
 • bezwzględnie dostosuj prędkość do panujących warunków drogowych.

Lepiej spóźnić się na spotkanie z rodziną niż nie dojechać.

JEDŹ CZYTELNIE – tzn. używaj kierunkowskazów zawczasu sygnalizując swój zamiar, a nie już wykonywany manewr.
JADĄC PRZEWIDUJ – przewiduj to co może Cię za chwilę spotkać; stosuj zasadę ograniczonego zaufania, bądź przygotowany na zmienne warunki drogowe; w górach drogi mogą być pokryte lodem lub śniegiem, w razie awarii oznakuj samochód – włącz światła awaryjne, wystaw trójkąt ostrzegawczy; zadbaj o swoje bezpieczeństwo – załóż kamizelkę odblaskową.

Będąc pieszym:

 • idąc wdłuż drogi przy której nie ma chodnika, idź lewym poboczem, a jeśli nie ma pobocza
 • idź przy lewej krawędzi jezdni,
 • zadbaj o swoją widoczność – załóż na odzież elementy odblaskowe: kamizelkę, opaskę, przywieszki, itp., aby inni użytkownicy mogli Cię wcześnie dostrzec z dużej odległości, co da im czas na właściwą reakcję.

ZAKAZ RUCHU CIĘŻARÓWEK!

W dniach 31 marca – 2 kwietnia br. obowiązywał będzie zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, i tak:

31 marca 2018 r. (sobota) w godz. 18.00-22.00
1 kwietnia 2018 r. (niedziela) w godz. 08.00-22.00
2 kwietnia 2018 r. (poniedziałek) w godz. 08.00-22.00

„ZERO TOLERANCJI DLA NARUSZAJĄCYCH PRZEPISY” – to hasło przyświecać będzie policjantom ruchu drogowego, którzy pełnić będą służbę na wielkopolskich drogach. Oznacza to, że każde ujawnione wykroczenie drogowe będzie z całą mocą prawa karane.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.