Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Śremu w pięknej, śnieżnej scenerii

Tradycyjnie 6 stycznia przeszedł ulicami Śremu Orszak Trzech Króli. W tym roku mieszkańcy Śremu wyruszyli spod parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa i udali się w kierunku Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury (w poprzednich latach zwrot był przeciwny: KCEK-> parafia NSJ). Całość zaczęła się z lekkim “poślizgiem”, wg. planu Orszak miał wyruszyć około godziny 12:00 zaraz po mszy św., która rozpoczęła się o 11:30, jednakże wszyscy wyruszyli z pół godzinnym opóźnieniem.

Niewątpliwego uroku orszakowi dodawała zimowa aura. W poprzednich latach pogoda “nie rozpieszczała” organizatorów. Było albo zimno i wietrznie albo deszczowo, co często zniechęcało śremian do udziału w orszaku. W środę była piękna śnieżna, choć mroźna pogoda. Myślę, że śmiało można uznać dzisiejszy Orszak Trzech Króli za jeden z piękniejszych, gdyż organizacyjnie, co jest już tradycją – wszystko stało na wysokim poziomie. Po drodze można było spotkać bohaterów biblijnej historii związanej z narodzeniem Chrystusa. Aktorami w głównej mierze byli uczniowie Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury w Śremie.

Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka na świecie. Co roku uczestniczą w nich setki, a nawet tysiące osób. Śrem był jednym z pierwszych miast, w których organizowano tego typu korowody w Polsce.

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie sprzed 2016 lat – Mędrcowie ze Wschodu, wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne kolędowanie ludzi, którzy idą za Trzema Królami oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta. W ten sposób wszyscy mogą się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Na Orszaku przedstawiane są również sceny ilustrujące wydarzenia biblijne towarzyszące Narodzeniu Pańskiemu takie jak Dwór Heroda, Gospoda, Walka dobra ze Złem, Brama do Nieba. W poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej. Przejście Orszaku Trzech Króli jest ogromną atrakcją dla mieszkańców (zwłaszcza dzieci) i turystów, których w okresie świątecznym nie brakuje w miastach Polski.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.